ایالات متحده از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند
پس از ماه‌ها انتظار و گمانه‌زنی درباره سرنوشت «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام»، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از لحظاتی پیش سخنرانی‌اش برای اعلام موضع این کشور درباره ماندن یا خارج شدن از توافق اتمی ایران را آغاز کرد. آقای ترامپ گفت که از برجام خارج خواهد شد و تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند. سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا درباره برجام و آخرین تحولات مربوط به این موضوع را به صورت زنده دنبال کنید.

۲۲:۵۷
دونالد ترامپ پس از پایان سخنرانی آن را امضا کرد و نسخه امضا شده را نشان داد. یکی از خبرنگارن دو بار پرسید:‌ آقای رییس جمهوری، چطوری کنار گذاشتن این توافق به امنیت آمریکا کمک می‌کند؟ ولی آقای ترامپ به آن پاسخی نداد.

سپس از آقای ترامپ سوال شد در کره شمالی اوضاع چطور است که او در پاسخ گفت مایک پمپئو وزیر خارجه در حال بررسی و دنبال کردن آن است. او افزود:‌«این یکی توافق خوبی است که به امنیت کمک کرده و هم کره جنوبی و چین و ژاپن هم از آن راضی هستند.»

۲۲:۵۵
هر وقت ایرانی‌ها آماده باشند، هم من آماده و مایل هستم و هم امکان آن هست. شمار زیادی خسارت و از دست دادن زندگی را شاهد بودیم، بگذارید همین الان به آن پایان دهیم.

۲۲:۵۴
و پیامی دارم به مردم ایران. ۸۰ میلیون مردم ایران منتظر سرنوشت خود هستند. همه حق دارند از حاکمیتی برخوردار باشند. این دولت ایران است که از مذاکرات جدید سر باز زد. ما آماده بودیم، ولی آن‌ها بودند که خودداری کردند.

۲۲:۵۳
ما در حال خروج از برجام، کماکان در همکاری و مذاکره با متحدان خود هستیم که جلوی تهدید هسته‌ای از سوی ایران را بگیرند. اگر رژیم ایران جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود را دنبال کند، هم تحریم‌ها سنگین و هم پاسخی غیرقابل انتظار خواهد داشت.

۲۲:۵۲
در حال حاضر، وزیر خارجه من، مایک پمپئو، در حال نهایی کردن دیدار با کره شمالی است.

۲۲:۵۲
به رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا ورد زبان آن است،‌ اجازه نمی‌دهیم به سلاح اتمی دست یابد.

۲۲:۵۱
من امروز اعلام می‌کنم آمریکا امروز از برجام خارج می‌شود. تا لحظاتی دیگر فرمانی را امضاء خواهم کرد که توافق را تعلیق کرده و تحریم‌ها را تا بالاترین حد ممکن علیه ایران بالا می‌برد.

۲۲:۵۰
ما به این نتیجه رسیدیم زیر این توافق ناکارآمد، نمی‌توانیم جلوی فعالیت‌های اتمی ایران را بگیریم.

۲۲:۵۰
من پیشتر هم گفته بودم اگر این توافق اصلاح نشود، دیگر آن را تمدید نخواهیم کرد. با متحدان اروپایی خود از جمله آلمان، بریتانیا و فرانسه و دوستان خود در منطقه گفت‌وگو کردیم.

۲۲:۴۹
این توافق کاری به فعالیت موشکی ایران ندارد و کماکان ایران موشک‌هایی دارد که می‌تواند روزی آن را به کلاهک اتمی مجهز کند.

۲۲:۴۹
بند غروب در این توافق کارایی لازم را ندارد. این توافق هیچ کار درستی برای کنترل، بازدید، جلوگیری از جاه‌طلبی‌های اتمی ایران ندارد.

۲۲:۴۸
آن قدر بد درباره این توافق مذاکره شده، که حتی اگر آن کنار گذاشته شود، ایران به راحتی می‌تواند فعالیت‌های خود را از سر بگیرد.

۲۲:۴۸
بعد از این سال‌ها بعد از توافق، بودجه نظامی ایران ۴۰ درصد بیشتر شده است.

۲۲:۴۷
امروزه به طور دقیق مدارکی داریم که نشان می‌دهد تاثیر برجام، دروغ بوده است. مثال آن مدارکی است که اسرائیل منتشر کرد. این توافق هیچ‌گاه نباید امضا می‌شد.

۲۲:۴۷
این یک توافق بسیار بد و یک طرفه‌ای بود که هرگز نباید این توافق منعقد می‌شد.

۲۲:۴۶
در این توافق، تحریم‌های فلج‌کننده ایران برداشته شد. به عبارت دیگر، آمریکا و دیگر قدرت‌ها اهرم فشاری که داشتند را از دست دادند. در مقابل ایران حتی پول را به شکل نقد تحویل گرفت.

۲۲:۴۶
ترامپ: حکومت ایران در صدر دولت‌های حامی تروریسم است و از حزب‌الله، حماس، طالبان ‌و القاعده حمایت می‌کند.‎

۲۲:۴۶
قرار بود این توافق جلوی برنامه اتمی ایران را بگیرد. ولی این برنامه به ایران اجازه داد هم غنی‌سازی کند و هم این اجازه را به ایران داد در پایان کار خودش را دنبال کند.

۲۲:۴۵
ترامپ: اقداماتی که حکومت ایران انجام داده است بسیار خطرناک بوده ولی خطرناک‌تر از آن، تعقیب برنامه سلاح هسته‌ای است.

۲۲:۴۵
در سال ۲۰۱۵ دولت قبلی به دیگر کشورها پیوست و توافقی با ایران برای مسئله اتمی امضا کردند

۲۲:۴۴
می‌خواهم امروز اطلاعات شما را به روز رسانی کنم که در مورد برنامه اتمی ایران است؛ کشوری که بزرگترین صادرکننده و حامی تروریسم است

۲۲:۴۴
ترامپ: هموطنان من، امروز می‌خواهم دنیا را مطلع کنم از تلاش‌های‌مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای.

۲۲:۴۳
سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای اعلام موضع خود پیرامون ماندن یا خروج ایالات متحده از توافق اتمی با ایران هم اکنون آغاز شد.

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی