زیمنس هیچ قرارداد اقتصادی جدیدی با ایران نخواهد بست
جو کایزر، مدیر عامل اجرایی زیمنس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان خبر داد که این شرکت هیچ فعالیت اقتصادی جدیدی را در ایران آغاز نخواهد کرد. او گفت علت این تصمیم خروج آمریکا از برجام و احتمال بازگشت تحریم‌هاست.

علیرغم تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، شرکت زیمنس اعلام کرده است که از بستن قراردادهای جدید اقتصادی با ایران خودداری خواهد کرد. جو کایزر، مدیرعامل اجرای این شرکت به CNN گفته است که به دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، شرکت‌های بزرگ دیگر اجازه بستن قراردادهای اقتصادی تازه با ایران را ندارند. بر اساس همین خبر قراردادهای تاکنونی تا پایان آن اجرا خواهند شد.

مدیر عامل اجرایی زیمنس گفت حالا که ترامپ می‌خواهد تحریم‌ها را برگرداند این شرکت هم باید از آن پیروی کند. او افزود که در هر سیستم سیاسی یک الویت وجود دارد که به شما می‌گوید چه باید بکنید و این دقیقا همان چیزی است که ما خواهیم کرد. این تصمیم زینمس در حالی اعلام شد که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای مذاکره با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا و فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه در بروکسل به سر می‌برد.

پیش از سفر ظریف به بروکسل جمهوری اسلامی ضرب‌الاجلی ۶۰ روزه تعیین کرد و خواهان "تضمین‌های لازم" اروپا جهت "تأمین منافع ایران و جبران خسارات خروج آمریکا" از برجام شد.

جو کایزر به CNN گفت: «ما با دقت قدم‌های مربوط به تحریم‌های اعلام شده از سوی آمریکا را بررسی می‌کنیم.» به گفته او شرکت زیمنس تا کنون به تمام محدودیت‌های صادرات به ایران پایبند بوده و بعد از این هم پایبند خواهد ماند. حجم قراردادهای زیمنس با آمریکا ۲۰ میلیارد دلار در سال است که ۲۰ درصد کل فروش این شرکت در جهان را تشکیل می‌دهد. زیمنس ۵۰ هزار همکار در آمریکا دارد.

قرار بود شرکت زیمنس سه توربین گازی به ایران بدهد و حجم مبادلات اقتصادی این شرکت با ایران به گفته مدیرعامل اجرایی آن بخش کوچکی از کل درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد. او به CNN گفته است: «ما یک شرکت جهانی هستیم، با منافع و ارزش‌هایی که باید میان آن‌ها توازن برقرار کنیم.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.