ترکیه و آفریقای جنوبی سفرای‌شان را در اسرائیل فراخواندند
بیست و چهار ساعت پس از خشونت هایی که به کشته و زخمی شدن صدها فلسطینی در نوار غزه منجر شد، دولت چین امروز سه شنبه پانزدهم مه اسرائیل و فلسطینیان و به ویژه دولت اسرائیل را به خویشتنداری و پرهیز از خشونت و تنش فراخواند. قرار است همزمان شورای امنیت سازمان ملل امروز سه شنبه نشست ویژه ای برای بررسی این خشونت ها تشکیل بدهد. دیروز دوشنبه ایالات متحد آمریکا از تصویب بیانیۀ شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کرد که خواستار تحقیق مستقل دربارۀ رویدادهای مرگبار نوار غزه شده بود.

در این حال، ترکیه و آفریقای جنوبی به نشانۀ اعتراض به این خشونت ها سفرای خود را در اسرائیل فراخواندند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اسرائیل را به "تروریسم دولتی" متهم کرد و خشونت های سربازان اسرائیلی را در قبال فلسطینیان به "نسل کشی" تشبیه کرد و دولت واشنگتن را نیز شریک این "جنایت" خواند. به نشانۀ اعتراض به این خشونت ها، دولت ترکیه همچنین سه روز عزای ملی در این کشور اعلام کرد و شهروندان ترک را به برگزاری یک تجمع اعتراضی در روز جمعه فراخواند.

"بکیر بزداغ"، سخنگوی دولت ترکیه "آمریکا را به اندازۀ دولت اسرائیل مسئول کشتار" فلسطینیان خواند و گفت : "دولت آمریکا با انتقال سفارتخانه اش به بیت المقدس فرصت های صلح و حل مسالمت آمیز منازعۀ اسرائیل و فلسطین را از بین برد و آتشی را برافروخت که منشاء کشتار، نابودی و فجایع بیشتری در کل منطقه خواهد بود."

کویت نیز خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شد و دولت اسرائیل بار دیگر مدعی شد که هدف حماس از برگزاری تظاهرات گسترده در مرز اسرائیل و نوار غزه وارد کردن افراد مسلح به خاک اسرائیل بوده است.

جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا، که در مراسم گشایش سفارتخانۀ آمریکا در بیت المقدس حضور داشت تلویحاً سازمان حماس را مسئول خشونت ها معرفی کرد و گفت : "کسانی که خشونت را تحریک می کنند، خود بخشی از مسئله هستند نه راه حل آن."

تصمیم دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارتخانه اش به بیت المقدس که همزمان است با هفتادمین سالگرد تأسیس دولت اسرائیل، باعث خوشحالی و مسرت مردم این کشور شد. با این حال، وضعیت حقوقی ناروشن بیت المقدس شرقی یکی از موانع صلح میان اسرائیل و فلسطینیان است که بیت‌المقدس شرقی را پایتخت دولت مستقل خود می دانند. اسرائیل در سال ۱٩۶۷ بیت المقدس شرقی را اشغال کرد و از نظر جامعۀ بین المللی بیت المقدس شرقی سرزمینی اشغال شده به شمار می رود و مادام که وضعیت حقوقی آن روشن نشده کشورهای خارجی نباید سفارتخانه هایشان را در آن مستقر کنند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.