سیاستمدار قدیمی مالزیایی از زندان آزاد شد
انور ابراهیم، سیاستمدار قدیمی مالزی پس از چند سال حبس سرانجام با فرمان سلطنتی عفو و آزاد شده است.

صبح چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت (١٦ مه)، انور ابراهیم پس از تحمل سه سال حبس به اتهام لواط سرانجام آزاد شد در حالیکه انتظار می‌رود به سرعت فعالیت سیاسی خود را از سر بگیرد و احتمالا آماده جانشینی نخست وزیر شود.

پیش از آزادی از زندان، او به دلیل بیماری برای مدتی در یک بیمارستان در کوالالامپور، پایتخت، بستری بود. انور ابراهیم و هوادارانش همواره تاکید داشته‌اند که اتهام لواط ساختگی و دارای انگیزه سیاسی بوده است.

پس از خروج از بیمارستان، سیاستمدار هفتاد ساله مالزیایی با اتومبیل برای ملاقات با پادشاه مالزی به کاخ سلطنتی برده شد.

ماهاتیر محمد
ماهاتیر محمد هنگام دریافت فرمان انتصاب به نخست وزیری از پادشاه مالزی - نخست وزیر جدید مالزی در سن ٩٢ سالگی با انگیزه مبارزه با فساد و اقتدارگرایی به صحنه سیاسی بازگشت

انور ابراهیم همواره منتقد دولت اقتدارگرا و مخالف جدی فساد در تشکیلات دولتی بوده و گفته است که به خاطر مبارزه طولانی علیه سوء استفاده از قدرت و خویشاوندگرایی در انتصابات دولتی قربانی پرونده‌سازی و اتهامات جعلی بوده است.

آزادی انور ابراهیم نتیجه پیروزی غیرمترقبه حزب پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) علیه ائتلاف موسوم به باریسان ناسیونال (جبهه ملی) به رهبری نجیب رزاق، نخست وزیر است. باریستان ناسیونال برای شش دهه از زمان استقلال مالزی همواره قدرت را در اختیار داشت.

حزب پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی، در انتخابات پارلمانی اخیر توانست در مقایسه با حزب حاکم، کرسی‌های بیشتری را به دست آورد و مامور تشکیل دولت جدید شود.

رزاق
کارنامه نامطلوب رزاق باعث شد حزب حاکم پس از شش دهه قدرت را واگذار کند

ماهاتیر محمد که برای اولین بار در اوایل دهه ١٩٨٠ به نخست وزیری مالزی رسید و تا سال ٢٠٠٣ نزدیک به بیست سال در این سمت باقی بود، با شعار مبارزه با فساد در دولت نجیب رزاق در سن ٩٢ سالگی به صحنه سیاسی بازگشت و توانست به پیروزی برسد. از ماهاتیر محمد به عنوان معمار شکوفایی اقتصادی مالزی یاد می‌شود که از اوایل دهه ١٩٨٠ به جریان افتاد و تحولی اساسی را در اقتصاد این کشور پدید آورد.

با توجه به کهولت سنی، انتظار نمی‌رود که ماهاتیر محمد تا پایان دوره پارلمان کنونی در سمت نخست وزیری باقی بماند و گفته می‌شود که پس از دو سال، از این سمت کناره‌گیری خواهد کرد. انتظار این است که انور ابراهیم، که در گذشته نیز دز کابینه وی عضویت داشته، نخست وزیری را در دست بگیرد.

شکست نجیب رزاق، پس از ٩ سال در مقام نخست وزیری، به ناخرسندی شدید مردم از فساد گسترده از جمله اتهام فساد مالی علیه شخص نخست وزیر نسبت داده شده است. با توجه به سابقه طولانی حزب باریسان ناسیونال و نفوذی که طی چندین دهه در رسانه‌های خبری و سایر نهادهای اجتماعی و سیاسی به دست آورده بود، بسیاری از ناظران انتظار داشتند که این حزب بار دیگر بتواند ولو با اکثریت کمتر، در انتخابات پیروز شود.

انور ابراهیم که با آغاز دوره زمامداری ماهاتیر محمد در اوایل دهه ١٩٨٠ عضو دولت او شد، در اواخر دوره زمامداری ماهاتیر محمد هم به خاطر اختلاف در مورد سیاست‌های اقتصادی و همچنین تاکید بر لزوم مبارزه با خویشاوندگرایی و فساد، از کار برکنار شد و در سال‌های بعد به تناوب به اتهام فساد مالی یا اخلاقی تحت پیگرد قرار گرفت. بازگشت او به صحنه سیاست به معنی آشتی با ماهاتیر محمد است.

کشور مالزی، واقع در جنوب شرق آسیا، از دموکراسی پارلمانی در چارچوب نظام سلطنت مشروطه فدرال برخوردار است. این کشور از سیزده ایالت تشکیل یافته که ریاست ٩ ایالت آن را پادشاهان محلی در دست دارند. پادشاه مالزی هر پنج سال یکبار به نوبت از میان پادشاهان محلی مقام سلطنت و ریاست کشور را در دست می‌گیرد.

این کشور بیش از ٣١ میلیون جمعیت دارد که از اقوام مالی، چینی، هندی و دیگران تشکیل یافته است. دین بیش از ٦٠ درصد مردم مالزی اسلام است و سایر مردم این کشور پیرو ادیان بودایی، هندو، مسیحیت، کنفوسیوس و سایر ادیان و مذاهب هستند .

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی