واکنش سیاستمداران آلمان به "اظهارات مداخله‌جویانه" سفیر آمریکا در برلین
مصاحبه جنجالی سفیر جدید آمریکا در برلین با یک وب‌سایت خبری متعلق به محافظه‌کاران افراطی آمریکا، واکنش تند سیاستمداران آلمان را برانگیخت. "ریچارد گرنل" که از اول ماه مه امسال به عنوان سفیر ایالات متحده آمریکا در برلین بسر می‌برد، در مصاحبه با وب‌سایت "برایت بارت"، پشتیبانی از احزاب راستگرای اروپا را وظیفه خود دانسته و برای دومین بار خواستار خروج فوری شرکت‌های آلمانی از ایران شده است.

"ریچارد گرنل" به گزارش رسانه‌های آلمانی، از سیاستمداران نزدیک به دونالد ترامپ و مورد اعتماد او است.
از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، این کشور سفیری در آلمان نداشت. ریچارد گرنل، اول ماه مه امسال وارد آلمان شد و در نخستین روزهای اقامت خود خواستار خروج فوری شرکت‌های آلمانی از ایران شد. در همان زمان، رهبران احزاب و مسئولان نهادهای اقتصادی آلمان، اظهارات کرنل را دخالت در امور داخلی آلمان ارزیابی کردند و او را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

سفیر جدید آمریکا در مصاحبه تازه خود با وب‌سایت محافظه‌کاران افراطی آمریکا "برایت بارت" (ریش پهن)، به رغم انتقادات شدید، نه تنها همین پیشنهاد را بار دیگر تکرار کرده، بلکه به صراحت گفته است که احزاب راست و محافظه‌کار آلمان و اروپا باید تقویت شوند و او این کار را در مقام سفیر آمریکا از مهمترین وظایف خود می‌داند.

بر پایه گزارش خبرگزاری آلمان پس از انتشار مصاحبه ریچارد گرنل، دولت آلمان رسماً از وی خواسته است درباره اظهارت خود توضیح بدهد. به گفته یکی از مسئولان وزارت خارجه آلمان، سفیر آمریکا برای روز چهارشنبه ۶ ژوئن به ساختمان این وزارتخانه در برلین دعوت شده است. این دعوت در ظاهر به مناسبت آغاز رسمی کار وی به عنوان سفیر انجام می‌شود، اما وزارت خارجه اعلام کرده که ریچارد گرنل می تواند در این نشست درباره انگیزه خود از ابراز چنین نظرهائی توضیح دهد.
سیاستمداران آلمان، پیش‌تر گفته‌اند که سخنان گرنل خارج از عرف دیپلماسی است و دخالت در امور داخلی آلمان و کشورهای اروپائی محسوب می شود.

هنگامی که گرنل برای نخستین بار در مقام سفیر آمریکا خواستار خروج فوری شرکت‌های آلمانی از ایران شد، خانم "آندرآ نالس" رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان، گفت به نظر می‌رسد سفیر آمریکا نیاز به آموزشِ رفتار دیپلماتیک دارد.
اکنون معاون حزب سوسیال دموکرات نیز درباره توصیه تقویت احزاب راستگرا در اتحادیه اروپا، گفته است: «شهروندان اروپا به دست‌نشانده ترامپ اجازه نمی‌دهند به آن‌ها بگوید به چه کسی باید رأی بدهند. کسی که به اینگونه در مسائل دموکراتیک دخالت کند، قطعاً فرد مناسبی برای این کار نیست».

"مارتین شولتس"، رئیس پیشین پارلمان اروپا و رهبر سابق حزب سوسیال دموکرات نیز رفتار سفیر جدید آمریکا در برلین را بی‌شباهت به رفتار یک دیپلمات و بیشتر شبیه به رفتار یک افسر راست‌گرای افراطی یک قدرت استعماری توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اظهارات سفیر آمریکا درباره ضرورت تقویت احزاب راستگرا، انتقاد شدید سیاستمداران این کشور را نیز برانگیخته است. در سایر کشورهای اروپائی نیز حرف‌های ریچارد گرنل "مداخله جویانه" ارزیابی و با واکنش منفی محافل سیاسی روبرو شده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.