انتقاد تند ریاست جمهوری فرانسه از رفتار دونالد ترامپ: در شأن ملت خود باشیم
دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تک‌روی آمریکا و رفتار غافلگیرکنندۀ دونالد ترامپ که از امضای بیانیۀ مشترک "گروه هفت" صرف نظر کرد، واکنش نشان داد و اعلام کرد که همکاری‌های بین‌المللی نباید تحت تأثیر عصبانیت‌ها یا سخنان حاشیه‌ای باشد. کاخ الیزه بدون این که از دونالد ترامپ نام ببرد رفتار وی را "متناقض و ناپایدار" توصیف می‌کند.

صبح روز یکشنبه ١٠ ژوئن /٢٠ خرداد، کاخ ریاست جمهوری فرانسه – الیزه –اعلام کرد که "فرانسه و اروپا از بیانیۀ پایانی گروه هفت حمایت می‌کنند و امیدوارند که همۀ امضاکنندگان نیز چنین کنند".

منابع الیزه گفته‌اند: "ما برای تدوین یک متن و تعریف تعهدات‌مان دو روز وقت صرف کردیم و به این متن پایبند می‌مانیم. هرکس که به آن پشت کند تناقض و سستی خود را می‌نمایاند". کاخ الیزه افزود است: "جدّی و در شأن ملت‌های خود باشیم. وقتی قولی می‌دهیم به آن پایبند بمانیم".

توهین دونالد ترامپ به نخست وزیر کانادا

واکنش ریاست جمهوری فرانسه که گاه به عنوان "اعلامیه" و گاه فقط "از قول الیزه" نقل شده، چند ساعت بعد از توئیت غافلگیرکنندۀ دونالد ترامپ منتشر شد. ترامپ بعد از ترک اجلاس "گروه هفت" شدیداً از جاستین ترودو نخست وزیر کانادا انتقاد کرد و نوشت: "ترودو در جلسات ما در جی -٧ (G7) خودش را میانه‌رو و حرف‌شنو نشان داد اما بعد از رفتن من، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که عوارض آمریکایی‌ها توهین‌آمیز است و اجازه نمی‌دهد که کسی حقش را پایمال کند… اما عوارض ما فقط پاسخی است به عوارض آنها که ٢٧٠درصد روی لبنیات آمریکایی بسته‌اند".

بدین ترتیب ترامپ که در توئیت دیگری نخست وزیر کانادا را "متقلب و ضعیف" توصیف کرد، اظهارات ترودو را بهانه قرار داد تا خود را از بیانیۀ نهایی گروه هفت کنار بکشد. او قبل از ترک کانادا با لحنی بسیار مثبت از اجلاس صحبت کرده و به خبرنگاران گفته بود که آمریکا از بیانیۀ گروه پشتیبانی می‌کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.