درخواست آمریکا درباره حفظ امکان ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور یک بیانیه بر ادامه ورود کمک های بشردوستانه و کالاهای تجاری از راه بندر حدیده یمن به این کشور جنگ زده تاکید کرده است.

در همین حال گزارش می شود که امارات متحده عربی قصد دارد برای تصرف حدیده دست به عملیاتی بزند.

حدیده، واقع در ساحل غربی یمن در کنار دریای سرخ، از هفته پیش شاهد عملیات تازه نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی بود که از دو محور به سوی آن در حال پیشروی هستند.

مایک پمپئو روز دوشنبه (۱۱ ژوئن) در حاشیه سفرش به سنگاپور برای دیدار سران ایالات متحده و کره شمالی در یک بیانیه رسمی گفت که آمریکا تحولات در بندر حدیده یمن را به دقت زیر نظر دارد و با مقامات اماراتی در مورد آن گفتگو کرده است، از جمله این که واشنگتن بر ادامه ورود کمک های بشردوستانه به یمن تاکید دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال با عملیات احتمالی علیه حدیده مخالفت صریح نکرد اما گفت انتظار دارد که همه طرفین درگیر به تعهدات خود در قابل فعالیت های سازمان ملل متحد در یمن پایبند بمانند.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد هفته پیش هشدار داد که محاصره یا تصرف حدیده می تواند جان صدها هزار نفر را به خطر بیندازد.

حدود ۷۰ درصد واردات یمن هم از این بندر عبور می کند، بندری که به گفته ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، ایران از راه آن برای حوثی ها سلاح می فرستد.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که نیروهای زمینی ارتش یمن و متحدانش با حمایت هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به حدود نه کیلومتری حدیده رسیده اند. عبدالمالک حوثی، رهبر حوثی ها اخیرا خواهان بسیج عمومی شده از جمله در حدیده شده بود.

جنگ داخلی یمن در حال وارد شدن به چهارمین سال خود است و حداقل ۱۰ هزار کشته و میلیون ها گرسنه و بیخانمان بر جای گذاشته است.

سازمان ملل متحد می گوید که حدود ۲۲ میلیون نفر - معادل سه چهارم جمعیت یمن - به کمک های بشردوستانه بین المللی محتاج هستند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.