دونالد ترامپ در دیدار با کیم جونگ اون نسبت به مناسبات حسنه آینده با کُرۀ شمالی ابراز اطمینان کرد
دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبران آمریکا و کرۀ شمالی در دیداری بیسابقه و تاریخی در سنگاپور دست یکدیگر را فشردند و پیش از آغاز گفتگوهای دوجانبه، در برابر دوربین‌های تلویزیون کلماتی رد و بدل کردند. رهبر کرۀ شمالی که از ابتدای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا لبخند بر لب داشت گفت «دست یافتن به لحظات کنونی آسان نبود. در ماه‌های اخیر دشواری‌ها و موانع بسیاری در این راه وجود داشت، پیش داوری‌های کهنه سد راه بود، اما همۀ این موانع را پشت سر گذاشتیم و امروز اینجا نشسته‌ایم». رئیس جمهوری آمریکا هر چند اندکی گرفته به نظر می‌رسید ابراز خوشبینی فراوان کرد و گفت «ما گفتگوهای بسیار سازنده‌ای خواهیم داشت. این دیدار حتماً موفقیت آمیز خواهد بود. من بسیار مفتخرم و تردیدی ندارم که روابط بسیار خوبی خواهیم داشت».

نخستین دیدار میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، در برابر پرچم‌های دو کشور که در کنار یکدیگر به اهتزاز در آمده بود انجام گرفت. دونالد ترامپ از سمت راست و کیم جونگ اون از سمت چپ، همچون دو بازیگری که به اشارۀ کارگردان حرکت می‌کنند، همزمان به ایوانی که به میانسرای هتل محل دیدار باز می‌شد، گام نهادند و در مرکز آن دست یکدیگر را فشردند.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی پس از رد و بدل کردن چند جملۀ کوتاه، در سالن کوچکی که به پرچم‌های دو کشور آراسته شده بود، گفتگوهای خود را آغاز کردند. کیم جونگ اون، در ابتدای این دیدار به مشکلات در راه برای برگزاری این ملاقات اشاره کرد و دونالد ترامپ نسبت به آیندۀ روابط میان دو کشور ابراز اطمینان فراوان کرد.

دیدار دوجانبه میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی ٤۵ دقیقه بدرازا کشید و سپس آنان، در حالیکه از گفتگوهای خود خرسند به نظر می‌رسیدند، در کنار یکدیگر در بالکن هتل ظاهر شدند. اندکی بعد، بر اساس برنامۀ پیش بینی شده، هیئت‌های نمایندگی دو کشور گفتگو با یکدیگر را آغاز کردند. در این مذاکرات در کنار رئیس جمهوری آمریکا، مایک پُمپئو، وزیر امور خارجه، جان کِلی، دبیرکل کاخ سفید، و جان بولتُن، مشاور امنیت ملی، شرکت داشتند. کیم یونگ شُل، مرد شمارۀ دو کُرۀ شمالی، ری یونگ هو، وزیر امور خارجۀ این کشور، و نیز رئیس دفتر کیم جونگ اون، وی را در این دیدار همراهی کردند. مذاکرات میان هیئت‌های نمایندگی دو کشور دو ساعت طول کشید و سپس آنان گفتگوهای خود را در یک میهمانی ناهار دنبال کردند.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.