آمریکا و کُرۀ شمالی در بارۀ «تضمین‌های امنیتی» و «آغاز سریع خلع سلاح کامل اتمی در شبه جزیرۀ کُره» توافق نامه‌ای امضاء کردند
رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی در پایان سلسله دیدارها و گفتگوهای خود توافق نامه‌ای را به امضاء رسانند که بگفتۀ دونالد ترامپ شرایط «خلع سلاح» کرۀ شمالی را فراهم می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا بهنگام امضای این سند گفت «روند خلع سلاح بسیار زود آغاز خواهد شد». بر اساس سند امضاء شده، آمریکا در زمینۀ «تضمین‌های امنیتی» در قبال کُرۀ شمالی تعهد سپرده است. کیم جونگ اون بهنگام امضای این توافق گفت «جهان شاهد یک تغییر اساسی» در روابط میان دو کشور خواهد بود. دونالد ترامپ گفت که در این دیدار «روابط ویژه‌ای» با کیم جونگ اون برقرار کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا که در پایان دیدارها و گفتگوهای تاریخی خود با رهبر کرۀ شمالی پای میز امضاء توافق نشسته بود، گفت «ما اینک سندی را امضاء می‌کنیم که جنبه های مختلفی دارد و امضای آن موجب مباهات بسیار است». او گفت که «پیشرفت‌های بدست آمده از انتظارات خوشبین ترین افراد بسیار فراتر می‌رود» و اعلام کرد که «مناسبات آمریکا با کُرۀ شمالی بطور کلی با گذشته متفاوت خواهد بود». کیم جونگ اون نیز دیدارهای خود با رئیس جمهوری آمریکا را «تاریخی» خواند و گفت دو کشور «اختلافات گذشته را کنار گذاشته و چرخش مهمی در روابط میان خود ایجاد کرده‌اند».

دیدار بیسابقه و تاریخی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، صبح سه شنبه ١٢ ژوئن در هتل «کاپِلا» در جزیرۀ «سِنتوسا» در سنگاپور، آغاز شد. در ابتدای این سلسله گفتگوها، دو طرف در برابر دوربین‌های تلویزیون کلماتی رد و بدل کردند. رهبر کرۀ شمالی که از ابتدای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا لبخند بر لب داشت گفت «دست یافتن به لحظات کنونی آسان نبود. در ماه‌های اخیر دشواری‌ها و موانع بسیاری در این راه وجود داشت، پیش داوری‌های کهنه سد راه بود، اما همۀ این موانع را پشت سر گذاشتیم و امروز اینجا نشسته‌ایم». رئیس جمهوری آمریکا هر چند اندکی گرفته به نظر می‌رسید ابراز خوشبینی فراوان کرد و گفت «ما گفتگوهای بسیار سازنده‌ای خواهیم داشت. این دیدار حتماً موفقیت آمیز خواهد بود. من بسیار مفتخرم و تردیدی ندارم که روابط بسیار خوبی خواهیم داشت».

اندکی پیش از آن، نخستین رویاروئی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، در برابر پرچم‌های دو کشور که در کنار یکدیگر به اهتزاز در آمده بود انجام گرفت. دونالد ترامپ از سمت راست و کیم جونگ اون از سمت چپ، همچون دو بازیگری که به اشارۀ کارگردان حرکت می‌کنند، همزمان به ایوانی که به میانسرای هتل محل دیدار باز می‌شد، گام نهادند و در مرکز آن دست یکدیگر را فشردند.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی پس از رد و بدل کردن چند جملۀ کوتاه، در سالن کوچکی که به پرچم‌های دو کشور آراسته شده بود، گفتگوهای خود را آغاز کردند. کیم جونگ اون، در ابتدای این دیدار به مشکلات در راه برای برگزاری این ملاقات اشاره کرد و دونالد ترامپ نسبت به آیندۀ روابط میان دو کشور ابراز اطمینان فراوان کرد.

دیدار دوجانبه میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کُرۀ شمالی ٤۵ دقیقه بدرازا کشید و سپس آنان، در حالیکه از گفتگوهای خود خرسند به نظر می‌رسیدند، در کنار یکدیگر در بالکن هتل ظاهر شدند. اندکی بعد، بر اساس برنامۀ پیش بینی شده، هیئت‌های نمایندگی دو کشور گفتگو با یکدیگر را آغاز کردند. در این مذاکرات در کنار رئیس جمهوری آمریکا، مایک پُمپئو، وزیر امور خارجه، جان کِلی، دبیرکل کاخ سفید، و جان بولتُن، مشاور امنیت ملی، شرکت داشتند. کیم یونگ شُل، مرد شمارۀ دو کُرۀ شمالی، ری یونگ هو، وزیر امور خارجۀ این کشور، و نیز رئیس دفتر کیم جونگ اون، وی را در این دیدار همراهی کردند. مذاکرات میان هیئت‌های نمایندگی دو کشور دو ساعت طول کشید و سپس آنان گفتگوهای خود را در یک میهمانی ناهار دنبال کردند.

در پایان این دیدارها، رئیس جمهوری آمریکا، رهبر کُرۀ شمالی را در حیاط هتل بسوی روزنامه نگاران آورد و به کوتاهی به آنان گفت «مذاکرات بسیار جالبی داشتیم. بسیار مثبت بود. هیچ کس تصور نمی‌کرد تا این حد پیشرفت صورت گیرد».

دیدارهای میان دو طرف با امضاء توافقنامه‌ای که بگفتۀ آنان مناسبات میان دو کشور را بکلی دگرگون خواهد کرد پایان یافت. دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی در بارۀ اینکه آیا وی رهبر کرۀ شمالی را به کاخ سفید دعوت می‌کند، گفت «البته» و افزود که از این پس «یکدیگر را فراوان خواهیم دید».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.