اتحاد مقتدی صدر و هادی عامری برای تشکیل دولت آینده عراق
مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی و هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران، پس از چند هفته مذاکرات فشرده از اتحاد دو ائتلاف خود برای تشکیل دولت آینده عراق خبر داده اند.

این خبر سه شنبه (۱۲ ژوئن) در یک نشست خبری مشترک پس از دیدار مقتدی صدر و هادی عامری در شهر نجف اعلام شد.

مقتدی صدر در این نشست گفت: "دیدار ما بسیار مثبت بود. ما برای پایان دادن به رنج این کشور و مردم آن دیدار کردیم. اتحاد جدید ما ملی است."

به این ترتیب، این دو جناح اکنون ۱۰۱ کرسی پارلمان عراق را در کنترل خود دارند. آنها که برای کسب اکثریت و تشکیل دولت بعدی به حداقل ۶۴ کرسی دیگر نیاز دارند، خواهان پیوستن سایر جناح ها به ائتلاف تازه شدند.

مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون و طرفدار سیاست خارجی مستقل از جمله فاصله گرفتن از ایران است. او در ظرف سال های گذشته کارزار شدیدی را علیه "فساد" و دولت هدایت کرد. ائتلاف مقتدی صدر توانست با کسب ۵۴ کرسی از ۳۲۸ کرسی مجلس عراق در رتبه اول قرار بگیرد.

هادی عامری (راست) در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی
هادی عامری (راست) در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی

هادی عامری رئیس سپاه بدر و متحد سپاه پاسداران ایران در عراق است که ائتلاف فتح‌المبین را هدایت می کند. گروه‌های وابسته به شبه نظامیان حشد شعبی و در رأس آن عصائب اهل حق در این ائتلاف هستند.

در انتخابات ماه گذشته، جناح حیدر عبادی نخست وزیر عراق، در جای سوم قرار گرفت.

حیدر عبادی اخیرا از احتمال "تخلف انتخاباتی بی‌سابقه" در انتخابات روز ۱۲ مه خبر داد و اعضای کمیسیون انتخاباتی را ممنوع الخروج اعلام کرد.

پارلمان عراق سپس دستور بازشماری دستی آرا را صادر کرد. اعضای کمیسیون انتخاباتی عراق ادعای "تخلفات گسترده" را رد کرده اند.

در تحولی دیگر، وزارت کشور عراق یکشنبه گذشته اعلام کرد که در بزرگ ترین مرکز نگهداری صندوق های آرای مردمی که در انتخابات پارلمانی ماه گذشته شرکت کرده بودند، آتش سوزی رخ داده است.

بلوک حامیان حیدر عبادی (چپ) در انتخابات گذشته سوم شد و ائتلاف مقتدی صدر (راست) موفق به کسب بیشترین کرسی شد
بلوک حامیان حیدر عبادی (چپ) در انتخابات گذشته سوم شد و ائتلاف مقتدی صدر (راست) موفق به کسب بیشترین کرسی شد

حیدر عبادی، آن واقعه را یک "توطئه" علیه دموکراسی خوانده است؛ آقای عبادی در عین حال از احزاب مختلف خواسته است که علیرغم بازشماری دستی آرا، به مذاکرات خود برای تشکیل دولت آینده ادامه بدهند.

انتخابات پارلمانی عراق که نخستین رای گیری سراسری پس از پایان جنگ چهارساله علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور بود با استقبال چشم‌گیری روبرو نشد و میزان مشارکت مردم عراق در آن حدود ۴۵ درصد اعلام شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It