نگاهی به واکنش رسانه‌های آمریکایی نسبت به توافق ترامپ و کیم جونگ اون
بر خلاف آن که رئيس جمهور آمریکا از امضاء توافق‌نامه با رهبر کره شمالی اظهار خرسندی می‌کند، رسانه‌ها و برخی سیاستمداران آمریکایی این توافق‌نامه ۴۰۳ کلمه‌ای را مبهم توصیف کردند.

"ریچارد هاس" رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، در ساعت های گذشته بیش از۶ توئیت درباره دیدار و توافق ترامپ و رهبر کره شمالی منتشر کرده است. در یکی از این توییت‌ها، او گفته است: « در بیانیه نشست سنگاپور نه مفهوم خلع سلاح اتمی تعریف شده، نه جدول زمانی مشخص شده، نه جزئیات راستی‌آزمایی مشخص است. ناراحت‌کننده‌ترین نکته این است که آمریکا در ازای این بیانیه، رزمایش‌های نظامی با کره جنوبی را متوقف کرد».

همچنین، شبکه خبری "CNBC" اشاره دارد به این که "میچ مک کانل" رهبر اکثریت سنای آمریکا، با احتیاط تردید خود را نسبت به این که رهبر کره شمالی بر سر تعهداتش در خصوص توقف فعالیت هسته‌ای بماند، ابراز کرد. مک کانل، گفت: « ترامپ راه طولانی در رابطه با به توافق رسیدن با کره شمالی در پیش دارد».

اما روزنامه "آتلانیتک"، درتیتر اولش آورده است: " ترامپ تقریباً هیچ چیزی (امتیازی) از کیم (رهبر کره شمالی) نگرفت».
در این گزارش آمده است که هیچ جزئیاتی در بیانیه مشترک یک صفحه ای بین ترامپ و رهبر کره شمالی در خصوص چگونگی اجرای این توافق نامه و زمان بندی آن نیامده است و تنها نکته روشن آن این است که کره شمالی موافقت کرده است تا با وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقامات بلندپایه این کشور، در خصوص بازگرداندن اجساد سربازان آمریکایی که در جنگ جان خود را از دست دادند همکاری کند.
همچنین در بخش دیگری از این گزارش اشاره شده است به این که ترامپ اظهار خرسندی کرد از این که می‌تواند با انجام توافق با کره شمالی، جان میلیون‌ها انسان را از جنگ احتمالی نجات دهد و در طول مذاکراتش اشاره داشته به این که رهبر کره شمالی مشتاق است که این توافق صورت گیرد و آنها رابطه خوبی خواهند داشت اما او مقابل یکی از دیکتاتورهای جهان نشسته بود و رهبر کره شمالی در قتل افراد خانواده اش دست داشته است.

"واشینگتن پست" که بیشتر مقالات و گزارش‌های امروز خود را به موضوع توافق بین کره شمالی و آمریکا اختصاص داده است، به این موضوع اشاره داشت که ترامپ از پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران در خصوص این که آیا تمهیداتی اندیشیده شده است که رهبر کره شمالی دست از قوانین ضدحقوق بشری بردارد، طفره رفت.
واشینگتن پست، در تیتر گزارش خود به این موضوع اشاره دارد که ترامپ پس از دیدار به رهبر کره شمالی ضعیف به نظر می رسید و نویسنده این گزارش نقد کرده است که چرا رئيس جمهور آمریکا در توصیف رابطه آمریکا با کره شمالی، گفته است که ما یک رابطه فوق‌العاده خواهیم داشت؟ چطور می توان با یک دیکتاتور (رهبر کره شمالی) چنین رابطه ای ایجاد کرد؟
در بخش دیگری از گزارش آمده است که ترامپ بسیار به خودش امتیاز می دهد برای این توافق و معتقد است که او به تنهایی می تواند همه چیز را درست کند. او حتا گفته است که در زمان مناسب به کره شمالی سفر خواهد کرد و رهبر کره شمالی را به کاخ سفید دعوت خواهد کرد.

"پولیتیکو"، در بخشی از گزارش خود اشاره داشته است به این که رئیس جمهور آمریکا طی دیدارش با رهبر کره شمالی، ویدیویی از کره شمالی را که به زبان کره‌ای و انگلیسی بود به او نشان داد و کیم جونگ اون از دیدن آن خوشش آمد و گفت: «خوب است که بعد از لغو تحریم‌ها (تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی)، در اینجا ساختمان‌سازی شود».

"نیوزویک" هم تیتر زده است که وزارت خارجه آمریکا فکر می‌کند سنگاپور یکی از استان‌های مالزی است چرا که اعلام کرده است، دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی در سنگاپور، یکی از استان‌های مالزی برگزار شد! این در حالی است که ترامپ ، پیش از سفرش به سنگاپور به دولتش هشدار داده بود که کسی صحبت‌های احمقانه‌ای که موجب بهم خوردن توافق با کره شمالی شود (فاکینگ کریزی) به زبان نیاورد.

همچنین رسانه‌های آمریکا از همان نخستین ساعت‌های ورود ترامپ وکیم جونگ اون به سنگاپور، به نقد و بررسی و تحلیل رفتار (body language ) این دو با یکدیگر پرداختند و مدعی شدند که رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی هر دو مشتاقانه برای انجام این توافق با یکدیگر رو به رو شدند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.