یونان و مقدونیه بر سر تغییر نام مقدونیه به توافق رسیدند
یونان با مقدونیه بر سر تغییر نام این کشور به جمهوری مقدونیه شمالی به توافق رسیده است.

پس از نزدیک به سه دهه مذاکره، دو کشور توافق کرده‌اند که نام مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر کند.

یونان با استفاده از نام مقدونیه به خاطر هراس از طرح ادعای ارضی نسبت به مناطق شمالی یونان مخالف بود.

به همین خاطر یونان تا کنون جلوی عضویت مقدونیه در ناتو و اتحادیه اروپا را گرفته است.

تغییر نام باید به تائید مردم مقدونیه و مجلس یونان برسد.

توافق بر سر چه بوده است؟
طبق توافق میان دو کشور، کشوری که در سازمان ملل متحد به نام جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق شناخته می‌شود از این پس نامش "سورنا ماکدونیا" یا جمهوری مقدونیه شمالی خواهد بود.

زبان این کشور مقدونی و مردمانش مقدونی‌ها (شهروندان جمهوری مقدونیه شمالی) خوانده خواهند شد.

دو طرف توافق کرده‌اند که از این نام هم در عرصه بین‌المللی و هم در سطح روابط دو جانبه استفاده کنند. نزدیک به ۱۴۰ کشوری که پیشتر نام جمهوری مقدونیه را به رسمیت شناخته بودند، باید نام جدید این کشور را هم به رسمیت بشناسند.

پیشتر نام‌های دیگری مطرح شده بودند از جمله گورنا ماکدونیا (مقدونیه علیا)، نووا ماکدونیا (مقدونیه نو) و ایلیندن ماکدونیا.

مشکل چه بود؟

نام مناطق شمالی یونان مقدونیه است که شامل شهر تسالونیکی، دومین شهر بزرگ این کشور است. مقدونیه با انتخاب این نام در سال ۱۹۹۱ خشم بسیاری از یونانی‌ها را برانگیخت. بسیاری یونانی‌ها بر این باور بودند که چنین کاری با هدف طرح ادعاهای ارضی صورت گرفته است.

زمامداران مقدونیه با نامیدن فرودگاه جدید اسکوپیه، پایتخت این کشور به نام اسکندر کبیر باعث تشدید سوءظن‌ها شدند. آنها همچنین بزرگراه اصلی به مرز یونان را به این نام خواندند.

اسکندر مقدونی در قرن ۴ پیش از میلاد بر یونان و سرزمین‌های اطراف آن حکومت می‌کرد.

مشکل بر سر اسکندر مقدونی است؟
تنها بخشی از آن. یونان می‌گوید مقدونیه بخشی از جدانشدنی از میراث یونانی است. ایگی، پایتخت باستانی نزدیک شهر ورجینا در شمال یونان است و پلا، زادگاه اسکندر مقدونی در شمال یونان واقع است.

طبق توافق دو کشور، مردم مقدونیه شمالی هیچ ارتباط و وابستگی به تمدن یونان باستان ندارند و زبان آنها بخشی از خانواده زبان‌های اسلاوی است و ربطی به تمدن یونان ندارد.

اسکندر مقدونی
اسکندر مقدونی

وقتی در جنگ‌های بالکان در سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۳ نیروهای عثمانی از مناطق وسیعی که مقدونیه خوانده می‌شد بیرون رانده شدند، این مناطق میان یونانی‌ها و صرب‌ها تقسیم شدند و بخش کوچکی هم به بلغارستان رسید.

در جنگ جهانی دوم، مقدونیه یونان و یوگسلاوی به اشغال بلغارستان که متحد آلمان نازی و ایتالیا بود در آمد. کمونیست‌های یوگسلاوی و بلغارستان در جنگ داخلی یونان نقش ایفا کردند.

وقتی یوگسلاوی تقسیم شد، یونان تنها با نام جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق موافقت کرد اگرچه این کشور در بسیاری از مناطق دنیا با نام مقدونیه شناخته می‌شد.

نام فرودگاه اسکندر مقدونی اسکوپیه به فرودگاه بین‌المللی اسکوپیه تغییر کرده است
نام فرودگاه اسکندر مقدونی اسکوپیه به فرودگاه بین‌المللی اسکوپیه تغییر کرده است

دولت مقدونیه اخیرا نام فرودگاه اسکندر مقدونی اسکوپیه را به فرودگاه بین‌المللی اسکوپیه تغییر داد و بزرگراه اسکندر مقدونی هم بزرگراه دوستی شد.

در صورتی که مجلس مقدونیه تغییر نام را قبول کند، یونان از مخالفت خود با عضویت آن کشور در ناتو و اتحادیه اروپا دست بر خواهد داشت.

سپس همه‌پرسی برای تغییر نام برگزار خواهد شد و در صورت حمایت آنها، دولت باید قانون اساسی کشور را تغییر دهد. تغییر در قانون اساسی یکی از شرط‌های یونان است.

پس از این تغییرات، مجلس یونان باید این تغییر نام را تائید کند.

چنین کاری راحت نخواهد بود. یونانی‌ها به صورت کلی با هر نامی که شامل مقدونیه باشد مخالفند و برخی احزاب سیاسی هم احتمالا از حمایت از این طرح خودداری خواهند کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.