مجلس عوام کانادا به طرح توقف از سرگیری روابط با ایران رای داد
مجلس عوام کانادا، روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد/۱۳ ژوئن، طرحی را تصویب کرد که به موجب آن هرگونه مذاکره با ایران به منظور از سرگیری روابط دیپلماتیک را متوقف می‌کند. همچنین، بر اساس این مصوبه، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه‌های گروه‌های تروریستی کانادا قرار می‌گیرد.

پیشنهاد این طرح توسط گارنت جِنِس، نماینده محافظه‌کار در مجلس عوام کانادا، ارائه شده بود. پیش از این، نمایندگان محافظه‌کار کانادا، طرح مشابهی را پیشنهاد کرده بودند اما طرح پیشین، در ماه گذشته با رای نمایندگان هوادار دولت جاستین ترودو، شکست خورد.

به گزارش رسانه‌های داخلی کانادا، به هنگام رای‌گیری که به صورت قیام انجام شد، در ابتدا نمایندگان محافظه‌کار به عنوان حمایت از طرح قیام کردند اما در پی آن، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، نخستین فرد از جناح لیبرال‌ها بود که در موافقت با این طرح قیام کرد و سپس تمامی نمایندگان لیبرال از جای خود برخاستند. محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند که این طرح مورد حمایت لیبرال‌ها قرار بگیرد.

رسانه‌های داخلی کانادا گزارش دادند که این اقدام، چرخشی در سیاست‌های جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا است که در تلاش بود تا روابط دیپلماتیک با ایران را از سر بگیرد.

به موجب طرح اخیر، دولت کانادا موظف است تا تمامی اقدامات درنظر گرفته شده، به منظور از سرگیری روابط و گفتگوها با جمهوری اسلامی ایران در راستای برقراری مجدد روابط سیاسی را، به سرعت متوقف نماید.

روابط سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و کانادا، از شهریور ۱۳۹۱، بطور کامل قطع شد. دولت وقت کانادا، با نام بردن از جمهوری اسلامی ایران بعنوان بزرگترین تهدید علیه امنیت جهانی، روابط سیاسی خود با ایران را بطور کامل قطع کرد و سفارت خود در تهران را تعطیل کرد. همچنین به دیپلمات‌های ایران هم پنج روز مهلت داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.