نیکلسون: حضور داعش محدود به کوه‌های دوردست ننگرهار شده
ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در یک سفر اعلام نشده، امروز به ننگرهار، ولایت ناامن افغانستان در شرق این کشور سفر کرد.

ننگرهار که هم مرز با پاکستان است از مراکز اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان است.

آقای نیکلسون قبلا گفته بود که داعش را در سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان شکست خواهند داد اما این گروه همچنان در این کشور فعالیت دارد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی در مورد سرنوشت داعش در سال جاری گفته: "داعش به شکلی از اشکال از خود مقاومت نشان داده است. آنها به استخدام و آوردن خارجی‌ها برای جنگ و حمله به مردم افغانستان ادامه داده‌اند ولی مخالفت افغانستان علیه داعش همچنان ادامه دارد."

او به حضورش در شهر جلال آباد اشاره کرده و گفته است که داعش در پی ایجاد خلافت اسلامی با مرکزیت شهر جلال آباد بود اما به طور تدریجی به کوه‌های دوردست جنوب ننگرهار عقب رانده شد.

به باور او اکنون حضور داعش تنها محدود به همین مناطق است و این گروه موفق نشده فعالیت‌هایش را در مناطقی چون کنر و جوزجان گسترش بدهد.

او تاکید کرده که داعش در افغانستان پیروز نخواهد شد.

داعش
چهارسال پیش، داعش در افغانستان اعلام موجودیت کرد

اما یک تحقیق بی‌بی‌سی که اخیرا منتشر شد نشان داد که این گروه از ولسوالی اچین ننگرهار خارج شده اما در ولایت همجوار آن لغمان و در شماری از ولایات شمالی افغانستان ریشه کرده است.

به اساس این تحقیق، داعش هیچ یک از ولسوالی‌های افغانستان را به طور کامل در کنترل ندارد اما مردم محل و مقام‌هایی که بی‌بی‌سی با آنها صحبت کرده، می‌گویند داعش اکنون در ۳۰ ولسوالی افغانستان نه تنها در شرق، بلکه در ولسوالی‌هایی مثل کوهستانات و خان‌آباد در شمال هم حضور دارد.

داعش

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.