یک گزارش مجلس سنا، مقابله گسترده قانونی با خطر سلفی‌گری را در فرانسه توصیه می‌کند
یک گزارش مجلس سنای فرانسه دربارۀ "تهدید تروریستی" در این کشور که روز سه شنبه ۱۰ ژوئیه/۱۹ تیر منتشر شد، از "نگرانی های جدی برای آینده"، در برابر خطر" سلفی گری" حکایت دارد.این گزارش برای مقابله مؤثر با تروریسم در فرانسه، بسیج ابزارهای دولتی و کارو سازهای قانونی برای مقابله قانونی با سلفی گری را توصیه می کند. همچنین خواهان درج جنبش مذهبی سلفی ها در لیست فرقه ای فرانسه است.

کمیسیون تحقیق سنا در مورد بررسی "سازمان و ابزار دستگاه های دولتی برای مقابله با تحول تهدید تروریستی پس از سقوط گروه دولت اسلامی"، ضمن قبول تقویت و انطباق برخی از ابزار های دولت فرانسه برآورد کرده است که این ابزارها برای مقابله با این تهدید، ناکافی است.

این کمیسیون تحقیق سنا توسط برنارد کازو ( سناتور حزب جمهوری در حرکت) و سناتور سیلوی گوا شاوانت از اتحاد أحزاب میانه رو رهبری می شود.

خبر گزاری فرانسه گزارش می دهد که تحقیقات این کمیسیون سنا خصوصاً بر "سلفی گری و بنیادگرایی اسلامی که تهدید های داخلی از آن سرچشمه گرفته، متمرکز شده است. به رغم هشدارهای مکرر مقامات دولتی از هنگام آغاز ریاست جمهوری امانوئل ماکرون تا کنون سه حمله تروریستی در شهرهای فرانسوی مارسی (جنوب فرانسه)، ترِب/کارکاسون(جنوب غربی) و پاریس توسط بنیاد گرایان اسلامی وابسته به جنش سلفی صورت گرفته است.

این کمیسیون ابرازتأسف کرده است که فقدان شجاعت مقامات دولتی اغلب منجر به نادیده گرفتن جایگاه واقعی سلفی ها در جامعه فرانسه می شود و در همین حال، نظارت های انجام شده از سوی نیروهای امنیتی بر روی برخی از افراد وابسته به این گروه، مانع از اقدامات تروریستی توسط آنان نمی شود.

در مواجهه با آنچه این دو سناتور" بی عملی مقصرانه مقامات دولتی" توصیف می کنند، آنان خواستار یک بیانیه بسیارقوی سیاسی از سوی مقامات بالای دولتی هستند که به روشنی سلفی گری را به عنوان دشمن ارزشهای جمهوری فرانسه محکوم کند.

سناتورهای عضو این کمیسیون با استناد به آمار ارائه شده از سوی سرویس های اطلاعاتی فرانسه، برآورد می کنند که جنبش سلفی به عنوان یک جریان بنیاد گرا در اسلام، در فرانسه حدود ۱۳۰ مسجد و عبادتگاه در اختیار دارد و پیروان آنان بین ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر برآورد می شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.