ترامپ : آلمان در کنترل روسیه و بریتانیا متلاطم است
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امروز چهارشنبه یازدهم ژوئیه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان فدرال، و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در حاشیه نشست ناتو در بروکسل ملاقات می کند.

در این حال، رئیس جمهوری آمریکا، پیش از این ملاقات ها، دولت آلمان را به وابستگی به روسیه متهم کرد و از برلین خواست که مطابق تعهدات اش در ناتو هزینه های دفاعی و نظامی خود را به دو درصد تولید ناخالص آلمان برساند.

رئیس جمهوری آمریکا که این سخن را در یک کنفرانس خبری ایراد می کرد، اضافه داشت : "بسیار ناپسند است که ایالات متحد آمریکا هزینۀ دفاع از کشورهای اروپایی در مقابل تهدیدهای روسیه را تقبل کند، در حالی که ثروتمندترین کشور اروپایی، یعنی آلمان، سرگرم عقد قراردادهای گازی با مسکو است."

دونالد ترامپ که این سخنان را در کنار دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ایراد می کرد، همچنین اضافه داشت : آمریکا از آلمان و فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی دفاع می کند. اما، برخی از این کشورها با امضا قرارداد خط لولۀ انتقال گاز روسیه، میلیاردها دلار به صندوق های این کشور می ریزند. رئیس جمهوری آمریکا در ادامۀ این سخن افزود : "از قرار ما از شما در مقابل روسیه دفاع می کنیم و شما میلیاردها دلار به این کشور می دهید و این اقدام بسیار ناپسندی است."

دونالد ترامپ در ادامه گفت که آلمان تحت کنترل روسیه است. زیرا، به گفتۀ رئیس جمهوری آمریکا، آلمان به یاری نفت و گاز روسیه، توانسته نیروگاه های اتمی و قدیمی خود را تعطیل کند.

در واکنش به این سخن، وزیر امور خارجۀ آلمان گفت که کشورش زندانی سیاست روسیه نیست. او گفت که آلمان اختلافات بسیاری با روسیه دارد. اما، نباید راه گفتگو را با متحدان و مخالفان بست.

بر اساس گزارش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در میان کشورهای عضو این پیمان تنها آمریکا، بریتانیا، استونی، یونان و لهستان معادل دو درصد تولید ناخالص خود را به امور دفاعی و نظامی اختصاص می دهند.

در این حال، اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد وضعیت بریتانیا واکنش محافل سیاسی و خبری این کشور را برانگیخت و سفیر آمریکا را در لندن به واکنش واداشت. دونالد ترامپ با اشاره به استعفای وزرای امور خارجه و "برگسیت" دولت انگلستان گفت که این کشور در وضعیت متلاطمی به سر می برد.

به منظور تعدیل این سخن، وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا دولت لندن را مقتدر و باثبات خواند و گفت که بریتانیا قادر است همانند همیشه بر ناملایمات و مشکلات فائق شود. وودی جانسون مناسبات خود را با نخست وزیر بریتانیا بسیار خوب و صمیمی توصیف کرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.