آنگلا مرکل انتقاد شدید ترامپ از آلمان را رد کرد
نشست ناتو هنوز به طور رسمی شروع نشده بود که دونالد ترامپ در سخنانی تند و بی‌سابقه علیه آلمان این کشور را "اسیر" روسیه خواند. آنگلا مرکل در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا بر اتحاد و سیاست مستقل آلمان تاکید کرد.

نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بر سر بودجه دفاعی این سازمان روز چهارشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) در بروکسل برگزار می‌شود. به گفته ناظران این نشست یکی از دشوارترین نشست‌های این پیمان دفاعی است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در آستانه نشست ناتو نسبت به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه سیاست کشورش واکنش نشان داد.

حمله ترامپ به سیاست دولت آنگلا مرکل بر سر طرح خط لوله گاز "نورد استریم ۲" و برنامه واردات گاز آلمان از روسیه بود.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از شروع نشست ناتو در گفت‌وگویی دو جانبه با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، خاطرنشان کرد که آمریکا آلمان را مورد حمایت قرار می‌دهد اما این کشور قرارداد میلیاردی گاز با روسیه امضا می‌کند.

ترامپ دولت آلمان را متهم کرد که به طور کامل "تحت کنترل روسیه" قرار دارد. او گفت: «آلمان اسیر روسیه است.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که دولت او حاضر به پذیرش این موضوع نیست و آن را نامناسب می‌داند.

آنگلا مرکل ضمن دفاع از سیاست آلمان انتقاد تند ترامپ را رد کرد. صدر اعظم آلمان گفت که "آلمان "دو باره متحد و دارای سیاستی مستقل است."

اختلاف بر سر فروش گاز

دبیر کل ناتو پیش از آن در پاسخ به اظهارت ترامپ گفته بود که ممکن است ارزیابی‌های گوناگونی از پروژه‌های اقتصادی اعضای این اتحادیه وجود داشته باشد. او اشاره کرد که حتی در دوران جنگ سرد نیز پیمان ناتو همکاری تجاری خود را با روسیه قطع نکرد.

سخنان استولتنبرگ مورد پذیرش ترامپ واقع نشد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که واردات تجارت یک چیز است و واردات انرژی چیزی دیگر.

در ماه‌های اخیر ترامپ بارها واردات گاز از روسیه از طریق دریای شمال و پروژه خط لوله گاز "نورد استریم ۲" را شدیدا مورد انتقاد قرار داده است. دولت آمریکا اروپا را بازار مهمی برای گاز خود می‌داند.

خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری گاز "نورد استریم ۲" گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به اروپای مرکزی و غربی منتقل خواهد کرد.

Belgien Nato-Gipfel

نشست دو روزه سران و رهبران ۲۹ کشور عضو پیمان ناتو ظهر چهارشنبه طی مراسم رسمی در مقر این سازمان در بروکسل افتتاح می‌شود. موضوع اصلی این نشست تلاش این اتحادیه برای تقویت بنیه نظامی و همچنین دفاع در مقابل روسیه خواهد بود. این موضوع‌ها احتمالا تحت تاثیر اختلافات در باره پرداخت هزینه‌های دفاعی پیمان ناتو قرار خواهد گرفت.

افزایش بودجه دفاعی آلمان

پیش از شروع رسمی نشست ناتو، خانم اوزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان، انتقاد دونالد ترامپ از میزان هزینه دفاعی آلمان را رد کرد. او در مصاحبه‌ای با شبکه اول تلویزیون آلمان ‌گفت که آلمان شدیدا در جهت نایل شدن به هدف‌های تعیین شده در جهت تامین بودجه دفاعی پیش رفته است.

بودجه دفاعی سال آینده آلمان به میزان ۱۱ درصد افزایش یافته است. از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ میلادی رشد بودجه نظامی این کشور تا ۸۰ در صد خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا بارها آلمان را مورد انتقاد قرار داده است که به هدف پیمان ناتو درباره اختصاص بودجه دفاعی ۲ درصدی از تولید ناخالص ملی کشورهای عضو نرسیده است. در حال حاضر آلمان ۱،۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه‌های نظامی اختصاص داده است.

دبیر کل ناتو از آلمان و دیگر متحدان اروپایی ناتو در مقابل ترامپ دفاع کرد و بار دیگر خواستار همبستگی اعضای این پیمان شد. او گفت که کشورهای این اتحادیه در حال حاضر سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه دفاعی را آغاز کرده‌اند. استولتنبرگ تاکید کرد: «ناتوی نیرومند برای اروپا و همچنین برای ایالات متحده امریکا خوب است.»

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.