با بازگشت تحریم‌های ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت
با بازگشت دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت.

در معاملات امروز تا ساعت یک و نیم بعدازظهر بوقت گرینویچ، هر بشکه نفت خام برنت برای معاملات آتی با ۷۵ سنت افزایش به بشکه‌ای ۷۴.۵ دلار رسید.

هر بشکه نفت سبک تگزاس هم برای معاملات آتی با ۳۲ سنت افزایش به قیمت ۶۹ دلار و ۳۳ سنت به فروش رسیده است.

دور اول تحریم‌های ایران از امروز (هفتم اوت) اعمال شده است.

تحریم‌ها در این مرحله شامل مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری می‌شود.

محدودیت‌های آمریکا شامل تحریم‌های ثانوی هم می‌شود که بر اساس آن آمریکا شرکت‌های خارجی طرف معامله با ایران را مجازات می‌کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی به همراه چین و هند مخالف تحریم‌ ایران هستند ولی دولت آمریکا در پی آن است که تا حد ممکن کشورهای بیشتری را از خرید نفت ایران بازدارد.

بعضی از فعالان بازار نفت نگرانند که تحریم‌های آمریکا عرضه نفت را در بازار متاثر کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز (دوشنبه 14 مرداد) فرمان اجرایی تحریم‌های کشورش علیه ایران را امضا کرد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز (دوشنبه ۱۴ مرداد) فرمان اجرایی تحریم‌های کشورش علیه ایران را امضا کرد

افزایش قیمت نفت در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ساعاتی بعد از بازگشت دور اول تحریم‌های "هسته‌ای" درباره معامله با ایران هشدار داد.

اودر توییتر نوشت: "تحریم‌های ایران رسما اعمال شد. این تحریم‌ها شدیدترین تحریم‌هایی است که اعمال شده و تازه در ماه نوامبر شدیدتر هم خواهد شد. هر کس با ایران معامله کند، با آمریکا معامله نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و کوتاه نمی‌آیم."

مرحله بعدی تحریم‌های ایران روز ۴ نوامبر (١٣ آبان) اجرا می‌شود و صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را هدف قرار می‌دهد.

دیروز حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون ایران گفت رئیس جمهور آمریکا، با مطرح کردن آمادگی برای مذاکره، قصد راه انداختن جنگ روانی دارد.

آقای روحانی پیشنهاد مذاکره هم‌زمان با اعمال تحریم را بی‌معنی دانست.

بر اساس اعلام اوپک (سازمان کشورهای صادر کننده نفت)، ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) بطور متوسط روزانه حدود دو میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه نفت صادر کرده است.

کره جنوبی، ژاپن و چین خریداران عمده نفت خام ایران هستند.

در دور قبلی تحریم‌های نفتی ایران، ایالات متحده مجوز معافیت از تحریم را برای خرید مقادیر مشخصی نفت ایران، موردی صادر می‌کرد اما مقامات آمریکایی در حال حاضر تاکید دارند که هدف از تحریم‌های فعلی، کاهش هرچه بیشتر صادرات نفتی ایران است و حتی از رساندن این صادرات به صفر سخن گفته‌اند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.