وزیر خارجه آلمان درباره وخامت مناقشه با ایران هشدار داد
در پی شروع اولین مرحله تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در مورد تشدید مناقشه ایران و بروز هرج و مرج در منطقه هشدار داد. او تأکید کرد که آلمان و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام مبارزه می‌کنند.

وزیر خارجه آلمان خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران (برجام) را "اشتباه" تلقی کرد و در مورد تشدید مناقشه با ایران و هرج و مرج احتمالی ناشی از آن در منطقه هشدار داد.

هایکو ماس از حزب سوسیال دمکرات آلمان طی گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی "پساوئر نوین پرسه" چاپ چهارشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) تأکید کرد که آلمان همچنان خروج از برجام را "اشتباه" تلقی می‌کند. او گفت، این توافق عالی نیست اما به هر حال بهتر از این است که هیچ توافقی در کار نباشد.

ماس تأکید کرد، همین توافق باعث شد که فعالیت‌های احتمالا خطرساز جمهوری اسلامی در مسیر تولید بمب اتمی متوقف شود.

طبق توافقی که در سال ۲۰۱۵ با ایران بسته شد، قرار شد جمهوری اسلامی فعالیت‌هایی را که می‌تواند به تولید بمب اتمی منجر شود متوقف سازد و در عوض غرب نیز تحریم‌ها را برداشته و امکان سرمایه‌گذاری در ایران را فراهم بیاورد.

ماس گفت: «ما برای این توافق مبارزه می‌کنیم، چون ایجاد امنیت و شفافیت در منطقه خدمت به مصالح ما نیز است.» او اضافه کرد: «ما اروپایی‌ها بر این نظریم که وجهه‌های اقتصادی توافق باید همچنان برجا باشد.» ماس برای روشن شدن این موضوع گفت، ‌برای مثال نقل و انتقال‌های بین‌المللی مالی باید به قوت خود باقی بماند تا چرخ اقتصاد ایران بتواند بگردد. وزیر خارجه آلمان گفت، مسئله سرنوشت‌ساز دیگر توانایی ایران در فروش نفت خود است.

او ادامه داد: «هر کس که امید به تغییر رژیم [ایران] بسته است نباید این مسئله که ممکن است ما درگیر مشکلات بزر‌گ‌تری شویم را فراموش کند. منزوی کردن ایران می‌تواند نیروهای افراطی و بنیادگرای این کشور را تقویت سازد.»

هایکو ماس افزود: «هرج و مرج در ایران چنان‌چه ما در عراق و لیبی نیز شاهد آن بودیم، باز هم این منطقه ناآرام را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد.»

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه ۱۶ مرداد تحریم‌هایی که پیش از این برداشته شده بود را بار دیگر علیه ایران اعمال کرد. اتحادیه اروپا با این امر مخالف است. اروپا تلاش دارد برای شرکت‌های اروپایی بستری امن برای معامله با ایران فراهم آورد و توافق اتمی را نجات دهد.

هایکو ماس روز سه‌شنبه نیز بر کارساز بودن برجام تأکید کرد. وزارت خارجه آلمان با انتشار توییتی به نقل از ماس نوشت: «ما [آلمان و اتحادیه اروپا] مصمم هستیم از شرکت‌های اروپایی که به طور قانونی در ایران فعالیت دارند، حمایت کنیم. مردم در ایران باید از برجام نفعی ببرند. در مقابل ما هم انتظار داریم که ایران به تمامی تعهدات مندرج در توافق اتمی عمل کند.»

دونالد ترامپ در ماه مه سال جاری از برجام خارج شد. او این توافق را ناکارآمد خواند و گفت، به واسطه این توافق که نمی‌تواند جلوی دست‌یابی ایران به بمب اتمی را بگیرد تهران توانست به پول‌های زیادی ‌دست یابد.

ترامپ نه تنها فعالیت‌های احتمالا خطرساز اتمی ایران را مد نظر قرار داده‌، بلکه فعالیت‌های موشکی و نظامی خارج از مرزهای جمهوری اسلامی را نیز در نظر گرفته و خواستار تغییر رفتار ایران شده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.