درخواست دوباره پومپئو از هم‌پیمانان آمریکا برای پیوستن به تحریم ایران
یک روز پس از اجرایی شدن تحریم‌های دوباره آمریکا علیه جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در پیامی از متحدان این کشور خواست به آمریکا «پیوسته و تامین مالی سران ایران را متوقف کنند».

مایک پومپئو در این پیام توئیتری که روز چهارشنبه، ۱۷ مردادماه، منتشر شد جمهوری اسلامی را حکومتی توصیف می‌کند که «با صلح جهانی سر ناسازگاری دارد».

دونالد ترامپ که از زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ همواره به توافق اتمی موسوم به برجام انتقاد می‌کرد، در اردیبهشت‌ماه گذشته رسما از توافق کنار کشید.

رئیس جمهور آمریکا سپس در روز دوشنبه گذشته فرمان بازگشت بخش نخست تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد و این تحریم‌ها از روز سه‌شنبه اجرایی شد.

این در حالی است که اروپایی‌ها و به‌ویژه سه کشور بریتانیا و آلمان و فرانسه هم‌چنان تاکید دارند که برجام به قوت خود باقی است و تا ایران به این توافق پایبند است، آنها هم به تجارت و معامله با ایران ادامه خواهند داد.

در این فضاست که وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از متحدان این کشور خواسته است که به آمریکا بپیوندند و «تأمین مالی سران ایران را که برای سرکوب مردم ایران و دامن زدن به تروریسم در سراسر جهان به‌ کار می‌رود، متوقف کنند».

این پیام توئیتری مشابه پیامی است که مایک پومپئو کمتر از یک ماه پیش به شرکای آمریکا داده بود:‌ «ما ازهم‌پیمانان و شرکایمان می‌خواهیم تا به کارزار فشار اقتصادی علیه حکومت ایران بپیوندند. ما باید همه منابع مالی را که رژیم برای حمایت مالی از تروریسم و جنگ‌های نیابتی استفاده می‌کند، قطع کنیم.»

آقای ترامپ بارها تاکید کرده است که ایران به‌واسطه اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» خود در منطقه خاورمیانه از جمله فعالیت موشکی و کمک به گروه‌های شبه‌نظامی منطقه در واقع به روح برجام پایبند نبوده است.

جمهوری اسلامی در مقابل تاکید کرده است که از این توافق اتمی تخطی نکرده است، امری که مورد تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم قرار گرفته است.

توئیت وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از آن منتشر شد که حسن روحانی و محمدجواد ظریف با تاکید بر «عدم صداقت» آمریکا، این کشور را متهم کردند که «به هیچ‌یک از تعهدات خود پایبند نیست».

با وجود درخواست‌های آمریکا از هم‌پیمانان آن کشور برای کنار کشیدن از برجام و پیوستن به موج جدید تحریم علیه جمهوری اسلامی، کشورهای مختلف، به‌ویژه متحدان اروپایی آمریکا هم‌چنان بر اجرای برجام تأکید دارند.

در همین زمینه، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه هشدار داد که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، می‌تواند خاورمیانه را بیش از پیش بی‌ثبات سازد و نیروهای تندرو را در منطقه تقویت کند.

آقای ماس روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه «پاسائر نویه پرسه» گفت: «ما هنوز فکر می‌کنیم که کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران اشتباه است. ما برای [نگه داشتن] این توافق مبارزه می‌کنیم، زیرا این امر به هدف ما، یعنی ایجاد امنیت و شفافیت در منطقه، کمک می‌کند.»

با استفاده از توئیتر و رادیو فردا / ف. دو/ پ.پ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.