نخست وزیر سابق مالزی به پولشویی متهم شد
نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی اتهام پولشویی را رد کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۷ مرداد (۸ اوت)، نجیب رزاق در دادگاهی در کوالالامپور، پایتخت مالزی، حاضر شد و سه فقره اتهام پولشویی را که علیه او طرح شده رد کرد. آقای رزاق تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه با سپردن وثیقه آزاد شده است.

پرونده جدید اتهامی علیه نخست وزیر سابق مالزی در حالی به جریان افتاده که دولت جدید مالزی به رهبری ماهاتیر محمد در صدد پیدا کردن چند میلیارد دلاری است که در زمان نخست وزیری نجیب رزاق از صندوق توسعه ملی مالزی "مفقود" شد.

نجیب رزاق و همسرش با اتهامات دیگری در زمینه فساد مالی مواجه هستند و به دستور دادگاه، ممنوع الخروج شده‌اند. نخست وزیر سابق مالزی در ارتباط با سه فقره اتهام خیانت در امانت و سوء استفاده از اموال دولتی هم خود را بیگناه اعلام کرده است. رسیدگی قضایی به این اتهامات هنوز آغاز نشده است.

ماهاتیر
ماهاتیر محمد با متهم کردن دولت نجیب رزاق به فساد و با شعار مبارزه با فساد مالی بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت

اتهام پولشویی به انتقال مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار از یکی از زیرمجموعه‌های صندوق توسعه ملی به حساب شخصی نجیب رزاق ارتباط دارد و در صورت اثبات این اتهام، وی ممکن است به تحمل تا پانزده سال زندان و پرداخت جریمه نقدی دست کم پنج برابر مبلغ مورد اتهام محکوم شود

ماجرای فساد در صندوق توسعه ملی در سال ۲۰۱۵ و زمان نخست وزیری نجیب رزاق فاش شد که رسانه‌های مالزی گزارش کردند که چند صد میلیون دلار از این صندوق، که به ابتکار نجیب رزاق برای "سرمایه‌گذاری توسعه" ایجاد شده بود به حساب‌های شخصی افراد منتقل شده است.

همسر نجیب
همسر نجیب رزاق هم در ارتباط با اتهام فساد مالی همسرش ممنوع الخروج شده است

نخست وزیر سابق مالزی همواره تاکید کرده که مبلغ منتقل شده از این حساب از اموال دولتی نبوده بلکه یکی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی آن را به عنوان کمک به این صندوق در اختیار او قرار داده بود تا به هر نحوی که می‌تواند هزینه کند. وی گفته است که تمامی مبلغ منتقل شده به حساب‌های شخصی هم به صندوق بازگردانده شده است.

رزاق از سال ۲۰۰۹ تا شکست در انتخابات پارلمانی ماه مه سال جاری، نخست وزیر و رهبر ائتلاف حزبی باریسان ناسیونال (جبهه ملی) بود. این حزب از زمان استقلال مالزی در دهه ۱۹۶۰ تا شکست انتخاباتی سال جاری قدرت را در دست داشت.

عامل اصلی در ورود ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین مالزی به صحنه مبارزات انتخاباتی در سن ۹۲ سالگی، اخبار مربوط به فساد گسترده در تشکیلات دولتی بود. ماهاتیر محمد از سال ۱۹۸۱ تا سال ۲۰۰۳ رهبر حزب باریسان ناسیونال و نخست وزیر مالزی بود و از او با عنوان معمار روند توسعه اقتصادی مالزی نام برده می شود.

کوتاه مدتی پس از شکست حزب باریسان ناسیونال در انتخابات سال جاری، ماموران پلیس مبارزه با فساد مالزی با مراجعه به دفتر کار، خانه مسکونی و مکان‌های دیگر متعلق به نجیب رزاق مقادیر قابل توجهی اسناد، پول مالزی و ارز خارجی، جواهرات و کیف‌های گرانقیمت زنانه را توقیف کردند و با خود بردند. مقامات پلیس بعدا گزارش کردند که ارزش اموال توقیف شده معادل بیش از دویست میلیون دلار است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.