سیاستمدار آلمانی: تحریم‌های ایران تأثیراتی فاجعه‌بار دارند
المار بروک، نماینده آلمانی در پارلمان اروپا با اشاره به مشکلات پیش رو در حفاظت از شرکت‌های اروپایی برای معامله با ایران در مورد پیامدهای تحریم‌های آمریکا علیه تهران هشدار داد.
به گفته المار بروک، سیاستمدار حزب دمکرا‌ت‌مسیحی آلمان، اتحادیه اروپا برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی که برای تجارت با ایران خطر را به جان خریده و احتمال دارد که از سوی آمریکا مجازات‌ شوند، توان محدودی دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان بروک در گفت‌وگویی رادیویی با شبکه SWR گفت، با این حال اتحادیه اروپا تلاش کرده تا با کمک الزاماتی قانونی به شرکت‌هایی که می‌خواهند با وجود تهدیدهای آمریکا به تجارت با ایران ادامه دهند کمک کند.

او اشاره کرد که به‌رغم تلاش‌های اروپا، صنعت خودروسازی آلمان که پیش از این به دلیل تقلب در موتورهای دیزلی و تعبیه نرم‌افزاری برای کم نشان دادن میزان آلایندگی هوا دچار مشکل شده بود تصمیم گرفت، به تجارت با ایران پایان داده و از مشکلات بیشتر در بازار آمریکا دوری کند.

با شروع مرحله اول احیای تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد، فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد.

المار بروک گفت، تصمیم شرکت دایملر را میتوان درک کرد. او ادامه داد، اما تأثیرات تحریم‌ها فاجعه‌بار خواهند بود، چرا که "ایالات متحده می‌تواند با سیاست تجاری فرامرزی خود خواست‌هایش را به شرکت‌هایی که در این کشور منافعی دارند تحمیل کند."

بروک توضیح داد، یعنی در انتها این ظرفیت و قدرت یک بازار است که تصمیم نهایی را خواهد گرفت. او افزود: «این بدین معنی است که ما در این مسیر از نظر اقتصادی بر سیاستی تکیه می‌زنیم که در خاورمیانه به جای حل و فصل مشکلات به منازعات دامن می‌زند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در میانه ماه مه از توافق اتمی با ایران بیرون رفت. از سه‌شنبه ۱۶ مرداد تحریم‌های آمریکا علیه ایران احیا شده است. آمریکا سایر کشورها را تهدید کرده که با جمهوری اسلامی وارد کسب و کار نشوند.

ترامپ تهدید کرده، شرکت‌هایی که با ایران معامله می‌کنند دیگر جایی در ایالات متحده نخواهند داشت.

اتحادیه اروپا مخالف تحریم‌های جدید علیه ایران است و می‌خواهد ساز و کاری برای حمایت از شرکت‌های اروپایی برای ورود به بازار ایران بیابد. اتحادیه اروپا در فکر فراهم آوردن الزاماتی است تا این شرکت‌ها بتوانند بابت هزینه‌ها و زیان‌هایی که به دلیل خروج از بازار ایران متحمل می‌شوند از آمریکا خسارت بگیرند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.