اختلاف میان ایتالیا و فرانسه درباره تاریخ برگزاری انتخابات لیبی
ایتالیا روز چهارشنبه ۱۲ سپتامبر مخالفت خود را با تاریخ برگزاری انتخابات لیبی که از سوی فرانسه مورد حمایت قرار گرفته، اعلام کرد. قرار است که انتخابات لیبی روز دهم دسامبر آینده برگزار شود.

انزو موآورو، وزیر امورخارجه ایتالیا که مقابل کمیسیون‌های امورخارجه سنا و مجلس این کشور سخن می‌گفت، اعلام کرد: "ما با موضع دولت فرانسه که از برگزاری انتخابات لیبی در روز دهم دسامبر حمایت می‌کند، مخالف هستیم."

وزیر امورخارجه ایتالیا درباره علت مخالفت کشورش با این تاریخ گفت که این تاریخ باید تا زمانی که شرایط برگزاری انتخابات در لیبی به طور کامل محقق نشده، به تعویق بیافتد.

وی با این حال با تأکید بر "چند موضوع مشترک" میان ایتالیا و فرانسه، گفت که رم قصد نزاع با پاریس در این زمینه را ندارد.

ایتالیا قصد دارد که یک کنفرانس درباره لیبی در ماه نوامبر آینده در سیسیل با حضور تمامی طرفهای درگیر در لیبی برگزار کند.
برخی از کشورهای اروپایی، اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا نیز به این کنفرانس دعوت شده‌اند.

این اظهارات وزیر امورخارجه ایتالیا در حالی است که خشونت‌ها در طرابلس، پایتخت لیبی، پس از یک هفته درگیری خونین میان گروه‌های مسلح و گروه دولت اسلامی (داعش) همچنان ادامه دارد و شرایط زندگی را برای ساکنان این شهر دشوار کرده است.

پس از درگیری‌های اواخر ماه اوت و اوایل ماه سپتامبر که منجر به کشته شدن 63 نفر شد، داعش روز دوشنبه به مقر شرکت ملی نفت لیبی حمله کرد و شامگاه سه شنبه نیز تنها فرودگاه پایتخت را که همچنان در حال استفاده است، مورد حمله قرار داد.

همچنین آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های مالی علیه ابراهيم جضران‎، فرمانده شبه نظامیان لیبی وضع کرد که نیروهای تحت امر او در ماه ژوئن به ترمینال های نفتی در شرق لیبی حمله کردند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.