در جستجوی 'فرمانده شمشیر' در غور؛ ۷ غیرنظامی و چهار پلیس کشته شدند
مقام‌های محلی در ولایت غور در مرکز افغانستان می‌گویند در عملیات بازداشت یک فرمانده 'خیزش مردمی ' به نام 'علی‌پور ' در ولسوالی لعل و سرجنگل این ولایت هفت غیرنظامی و چهار پلیس کشته شدند.

گفته شده که نیروهای امنیتی نتوانستند آقای علی‌پور را دستگیر کنند و او با 'حمایت ' مردم از محاصره نیروهای امنیتی فرار کرده است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده مسلح از ولسوالی/شهرستان بهسود ولایت میدان وردک به غور آمده بود و عملیات بازداشت او از شهر فیروزکوه مرکز غور و ولایت بامیان راه‌اندازی شده بود.

آقای علی‌پور که رهبری یک گروه مسلح را برعهده دارد به 'فرمانده شمشیر ' معروف است. او حدود سه سال پیش و در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان هزاره توسط شورشیان مسلح مخالف دولت در میدان‌وردک گروه 'مقاومت مردمی ' را از میان هزاره‌های این ولایت تشکیل داد.

سخنگوی والی غور می‌گوید این فرمانده مسلح به دو مورد 'گروگانگیری و آزار و اذیت مسافران' در سال جاری متهم شده، از این‌رو نیروهای امنیتی به دستگیری‌اش اقدام کردند.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائی دولت افغانستان اما در حمایت از آقای علی‌پور بیانیه‌ای صادر کرده و تلاش برای دستگیری او را "عمل عاقبت نیاندیشانه حکومت" خوانده که مردم مناطق مرکزی هزاره‌جات را متاثر، و شکاف‌های قومی را بیشتر کرده است.

آقای محقق در بیانیه‌اش که در فیس‌بوک نشر کرده گفته که "فقط می‌شود این لشکرکشی به سمت هزاره‌جات را در راستای تحقیر و لگدمال کردن مردم مناطق مرکزی و اعمال تبعیض‌های قومی از سوی مقام‌های کوتاه‌نظر حکومتی تفسیر کرد."

محمد محقق
آقای محقق اقدام دولت برای بازداشت فرمانده علی‌پور را"عمل عاقبت نیاندیشانه حکومت" خوانده است

در برخی مناطق افغانستان شماری از گروه‌های مسلح محلی شکل گرفته که به گروه‌های "خیزش مردمی" موسوم اند و گفته می‌شود در برابر شورشیان مسلح می‌جنگند. در حالی‌که دولت افغانستان برخی از فرماندهان این گروه‌ها را به نقض حقوق بشر و اذیت و آزار مردم متهم می‌کنند، شماری اما بر تاثیر آن‌ها در مبارزه با شورشگری تاکید می‌کنند.

مقام‌های ولایتی غور هم گفته‌اند که عملیات دستگیری آقای علی‌پور به اتهام 'گروگانگیری و آزار مسافرین ' صادر شده است.

سخنگوی والی غور گفته هنگامی که نیروهای امنیتی برای بازداشت علی‌پور اقدام کردند با واکنش افراد او روبه‌رو شدند و درگیری صورت گرفت.

شاهدان هم گفته‌اند که ساعت سه بامداد نیروهای امنیتی، محلی را که آقای علی‌پور در آن‌جا بود، محاصره کردند، ولی او چند ساعت بعد با 'حمایت' شماری از مردم توانست از محاصره خارج شود.

غلام‌سخی جاوید، عضو شورای ولایتی غور به بی‌بی‌سی گفت که در این درگیری ۱۰ نفر غیرنظامی از جمله دست‌کم یک زن کشته شدند.

ولایت غور
ولایت غور

محاصره محل حضور این فرمانده محلی دست‌کم هفت ساعت طول کشید. گفته شده است که شماری از مردم ولسوالی لعل و سرجنگل غور به محل آمده و آقای علی‌پور را از محاصره نیروهای امنیتی بیرون کشیدند.

سالم بهنود، از باشندگان محل به رویین رهنوش، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که این فرمانده خیزش مردمی در تامین امنیت مردم سهم داشته و به همین خاطر مردم به او کمک کردند.

واکنش‌ها به خبر تلاش برای بازداشت این فرمانده مسلح محلی در فضای مجازی هم نسبتاً گسترده بوده است.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، شماری از شهروندان در ولایت‌های بامیان و میدان وردک در اعتراض به اقدام حکومت دست به تظاهرات زده‌اند.

نیروهای امنیتی حکومت افغانستان پیش از این نیز با شماری از فرماندهان گروه‌های مسلح محلی برخورد کرده‌اند. اوایل سال جاری میلادی این نیروها نظام‌الدین قیصاری، فرمانده نیروهای خیزش مردمی و نماینده ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در ولایت فاریاب را به اتهام نقض حقوق بشر دستگیر کرده‌اند که تاکنون در بازداشت است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.