جنگ تجاری آمریکا و چین جهان را 'فقیرتر و پرخطرتر' می‌کند
صندوق بین‌المللی پول هشدار داده که ورود آمریکا به یک جنگ تجاری تمام عیار با چین به روند خروج اقتصاد جهان از دوران رکود آسیب جدی وارد خواهد کرد و جهان را "فقیرتر و خطرناکتر" خواهد ساخت.

بر همین اساس هم صندوق جهانی پول اخیرا سطح پیش‌بینی‌های خود از رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی و سال آینده را پایین آورده است.

این نهاد بین‌المللی که با هدف کمک به بهبود اقتصاد جهان تشکیل شده در آخرین گزارش خود تاکید کرده جنگ تجاری میان چین و آمریکا اگر بیش از این گسترش پیدا کند و به یک نزاع تمام عیار تجاری میان دو قدرت اول اقتصاد جهان بدل شود، آثار زیانبارش نه تنها متوجه بنگاه‌های بازرگانی و صنایع که مستقیما متوجه خانوارها خواهد شد.

ماریوس آبستفلد از کارشناسان صندوق بین‌الملی پول گفته: "استراتژی‌های بازرگانی انعکاسی از سیاست‌های کلی هستند و اگر تکلیف سیاست‌های کلی در چند کشور نامشخص بماند، تهدیدهای بیشتر هم در پی خواهد داشت."

در آخرین تحول در زمینه جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا و چین، پکن اعلام کرده به ۶۰ میلیارد دلار دیگر از محصولات وارداتی از آمریکا تعرفه خواهد بست. محصولاتی چون گاز مایع که صنایع عمده تولیدکننده آن در مناطقی از آمریکا مستقر شده‌اند که در انتخابات سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رای داده بودند.

US President Donald Trump

بر همین اساس هم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند روز پیش در توییتر به چین هشدار داد که سودای تاثیرگذاری بر انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا را که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود، در سر نپروراند.

رئیس جمهوری آمریکا گفته: "اگر کشاورزان، مزرعه‌داران و کارگران صنایع ما هدف قرار داده شوند، اقدمات تلافی‌جویانه اقتصادی بزرگ‌تر و سریع‌تر علیه چین در راه خواهد بود."

آقای ترامپ ماه گذشته و در پی اعلام نارضایتی از مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن، دستور داد که ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی از چین مشمول افایش تعرفه شوند.

چه تهدیدی متوجه رشد اقتصادی جهان است؟
صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئیه گذشته پیش بینی کرده بود که جهان در سال جاری و سال آینده (۲۰۱۹) با ۳.۹ درصد رشد اقتصادی روبرو خواهد بود اما حالا این رقم را به ۳.۷ درصد تقلیل داده است.

پایین آمدن این رقم همچنین می‌تواند از کاهش رشد اقتصادی در اروپا و آرام‌تر شدن گسترش منطقه تجاری یورو خبر دهد و همزمان اقتصادهای در حال توسعه را با تلاطم روبرو کند.

در گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول پیش بینی شده که رکود شدید در ونزوئلا در سال آینده میلادی هم ادامه یابد و تورم بی سابقه در این کشور به مرز ۱۰ میلیون درصد برسد.

آرژانتین هم که به تازگی با صندوق بین‌الملی پول برای دریافت بسته پولی حمایتی به توافق رسیده همچون امسال در سال آتی هم با کوچک شدن اقتصاد مواجه خواهد شد.

آقای آبستفیلد گفته اگر رهبران جهان به توافق نرسند و در کنار هم نتوانند برای بهتر کردن استاندارهای زندگی، ارتقای آمورش و کاهش نابرابری گام بردارند جهان به سوی "فقیرتر شدن و پرخطرشدن" خواهد رفت.

در گزارش جدید این صندوق که امروز (سه‌شنبه 17 مهر) منتشر شده شرایط اقتصادی نامساعدی را برای ایران پیش‌بینی شده است.

 Factory worker

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.