محکومیت مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان به خاطر آتش گرفتن تانکرهای ناتو
دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که دادگاه مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری سه مقام پشین وزارت داخله/ کشور افغانستان را در ارتباط با آتش گرفتن تانکرهای سوخت نیروهای ناتو درغرب کابل به هشت سال زندان محکوم کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هفت نفر به خاطر آتش گرفتن ۳۰۷ تانکر حامل سوخت نیروهای خارجی در تیر/ثور سال ۱۳۹۳ در غرب کابل محاکمه شدند.

در جلسه دیروز دادگاه ژنرال عبدالرزاق امیری، رئیس عمومی عملیاتی و سرپرست معاون محافظت عامه وزارت داخله، عطا محمد روکی، مدیر برنامه‌ریزی و عملیاتی این معاونت و حمیدالله راحل، رئیس عمومی مالی و تجارتی این معاونت به هشت سال زندان محکوم شدند و چهار نفر دیگر نیز برائت گرفتند.

به گفته آقای رسولی عامل آغاز این آتش‌سوزی مین مغناطیسی تشخیص داده شده که بعد از انفجار در یک تانکر، آن را به آتش کشید و آتش به سایر تانکرهای سوخت سرایت کرد. این حادثه خسارت زیادی به بازرگانان افغانستان وارد کرد.

طالبان در آن زمان مسئولیت این حادثه را به عهده گرفت و گفت با موشک به تانکرها حمله کرده است.

افغانستان
مالکان این تانکرها گفته بودند که این تانکرها به دلیل ممانعت مقام‌های امنیتی برای دو ماه در این محل متوقف بوده‌اند.

دادگاه این افراد را به فساد اداری و سوء استفاده از صلاحیت‌های کاری‌شان در خصوص این حادثه متهم کرد و در وقوع حادثه مقصر دانست.

آتش گرفتن تانکرهای سوخت در غرب کابل یکی از رویدادهای مهم امنیتی در شهر کابل در سال‌های اخیر بود. این آتش سوزی از نیمه شب ۱۳ تیر آغاز و تا ظهر روز بعد برای چندین ساعت ادامه داشت.

مالکان این تانکرها در آن زمان به بی‌بی‌سی گفتند که تانکرها حدود دوماه در این محل متوقف بودند اما مقام‌های دولتی به آنها اجازه حرکت ندادند.

به گفته مالکان، این تانکرها مربوط به شرکت‌های خصوصی بودند که مواد سوختی را برای تحویل به نیروهای ناتو به ولایت قندهار در جنوب افغانستان منتقل می‌کردند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.