ترامپ: ایران ممکن است سرانجام به توافقی واقعی با آمریکا تن دهد
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به هنگام اعلام پذیرش استعفای نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، از فعالیت‌های خانم هیلی در موضوعاتی چون ایران و کره شمالی تمجید کرد و در عین حال پیش‌بینی کرد که ایران ممکن است حاضر به توافقی واقعی با آمریکا شود.

رئیس‌جمهور آمریکا که پیش از ظهر سه‌شنبه به وقت واشینگتن در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می‌گفت، تصریح کرد که تا یک روز پیش از دولت او، این نگرانی وجود داشت که ایران به کل خاورمیانه مسلط شود، اما اکنون ایران برای بقایش مبارزه می‌کند و در شهرهای مختلفش شورش است و با تورم دست و پنجه نرم می‌کند.

آقای ترامپ برجام را توافقی «مسخره» خواند که او آن را دوست ندارد، و بار دیگر گفت شاید بالاخره ایران حاضر شود یک «توافق واقعی» با آمریکا داشته باشد.

نیکی هیلی که روز سه‌شنبه از سمتش به عنوان سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل استعفا داد، در طول دو سال تصدی این سمت از منتقدان اصلی سیاست‌های جمهوری اسلامی بود و بارها مواضع ایالات متحده در قبال حکومت ایران از زبان او بیان شد.

خانم هیلی مواضعی سرسختانه‌ای در قابل ایران داشت و از طرفداران سرسخت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس بود. او هندی‌تبار و جمهوری‌خواه است و پیش از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، فرماندار کارولینای جنوبی بود.

استعفای این مقام بلندپایه دولت دونالد ترامپ که دلیل آن هنوز مشخص نیست در حالی صورت گرفته که کمتر از یک ماه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باقی مانده است.

اما در حالی که برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال حضور خانم هیلی در انتخاب ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خبر می‌داد، رسانه‌های آمریکایی روز سه‌شنبه بخش‌های از نامه استعفای او را منتشر کرده‌اند در آن تأکید شده در ۲۰۲۰ برای هیچ سمتی نامزد نخواهد شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.