شکایت دومیلیاردی از آمریکا؛ روز دفاع ایران در لاهه
در دومین روز رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده مصادره اموال بانک مرکزی ایران، وکلای ایرانی با طرح استدلال‌های خود آمریکا را به فرار از پاسخگویی در این پرونده متهم کردند.

در جلسه امروز چهارشنبه ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) وکلای ایران در دادگاه لاهه گفتند دفاعیات آمریکا در جلسه اول که در آن ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده بودند، مبنای قانونی نداشته و اثبات نشده است.

شکایت ایران از آمریکا در این پرونده حدود دو سال پیش و با استناد به پیمان مودت ایران و آمریکا که بیش از ۶۰ سال پیش امضا شده، تقدیم دادگاه لاهه شد.

این شکایت در پی آن مطرح شد که دیوان عالی آمریکا - بالاترین مرجع قضایی در این کشور - حکم داد که ایران باید حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده خود در آمریکا را به بازماندگان "حملات تروریستی" بدهد چرا که به گفته آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در آن نقش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) در ابتدای جلسه امروز محسن محبی، رئیس هیئت ایرانی، رفتار آمریکا در قبال شرکت‌ها و موسسات ایرانی از جمله بانک مرکزی را ناقض عهدنامه مودت دو کشور توصیف کرده است.

آقای محبی استدلال کرده که قصد آمریکا برای فسخ این عهدنامه هم تاثیری در پرونده در حال بررسی ندارد.

هفته گذشته در پی اعلام حکم مقدماتی دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده‌ای دیگر مربوط به شکایت ایران از آمریکا در ارتباط با بازگشت تحریم‌ها، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور از پیمان مودت که مبنای شکایت ایران بود، خارج می‌شود.

براساس مفاد این عهدنامه، بعد از اعلام خروج هر یک از طرفین، پیمان مودت تا مدت یک سال همچنان اعتبار دارد.

محسن محبی در جلسه امروز دیوان به حکم مقدماتی این دادگاه در پرونده قبلی اشاره کرده و آن را مثالی از حل و فصل قانونی اختلافات دو طرف دانسته که بر مبنای پیمان مودت صادر شده است.

اما وکلای آمریکا در جلسه اول دادگاه گفته بودند که پیمان مودت نمی‌تواند مبنای شکایت جمهوری اسلامی باشد و هم‌زمان صلاحیت دیوان لاهه برای بررسی این پرونده را زیر سوال برده بودند.

به گزارش ایرنا امروز وکلای ایران در دادگاه به قوانین بانکی سال ۱۹۷۲ اشاره کرده‌اند که به گفته آنها تمام بانک‌ها باید از مزایای حقوقی آن بهره‌مند شوند و بر این اساس اقدام آمریکا در بلوکه کردن حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را "تعجب‌آور" دانستند.

وکلای ایران در پایان اظهارات خود در دادگاه گفتند که هدف از پیمان مودت "منفعت دوجانبه و برخورداری از منافع آن" است، ولی به گفته آنها آمریکا این حقوق و پیمان را نقض کرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.