پومپئو: ایران یک موشک بالستیک میان‌برد آزمایش کرده است
مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در توییتر آنچه آزمایش موشکی جدید ایران خوانده را محکوم کرده هرچند جزئیاتی از زمان و مکان این آزمایش بازگو نکرده است.

او ضمن مغایر دانستن پیش‌برد برنامه موشک‌های بالستیک ایران با قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از تهران خواسته فعالیت‌های موشکی خود را متوقف کند.

ایران هنوز واکنشی به این ادعای دولت آمریکا نشان نداده است.

روز شنبه (اول دسامبر) وزیر خارجه آمریکا در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "رژیم ایران یک موشک میان برد را به طور آزمایشی شلیک کرده که قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد. این آزمایش نقض قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. برنامه موشکی ایران و آزمایش‌های موشکی این کشور در حال گسترش است. ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم چنین فعالیت‌هایی را متوقف کند.

بیانیه وزیرخارجه آمریکا روز شنبه در حالی منتشر شد که ایران هنوز واکنشی به این ادعا نشان نداده و رسانه‌های این کشور گزارشی از انجام یک آزمایش موشکی در چند روز گذشته منتشر نکرده‌اند.

ایران بارها گفته برنامه موشکی این کشور با مقاصد دفاعی طراحی شده و این کشور حاضر به مذاکره درباره آن نیست.

قطع‌نامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد که در حمایت از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی تصویب شده از تهران خواسته از تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک خودداری کند.

استناد وزیرخارجه آمریکا به این قطع‌نامه در حالی صورت گرفته که ایالات متحده با دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور رسما از برجام خارج شده و با بازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه تهران، گفته قصد ایجاد فشار حداکثری بر این کشور را دارد تا به گفته کاخ‌سفید تهران از رفتارهای تخریبی خود در منطقه و حمایت از تروریسم دست بردارد و برنامه هسته‌ای خود را برای همیشه متوقف کند.

در همین حال، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا نوشته: "ایران نشان داد که تمام تلاش‌های ما برای منصرف کردن آنها از حمایت از تروریسم احتمالا ناموفق خواهد ماند چنانچه تلاش سازمان ملل متحد برای متوقف کردن آزمایش‌های موشکی آنها راه به جایی نبرده است."

به گزارش نیویورک تایمز، وزیر دفاع آمریکا این آزمایش را که هنوز منابع مستقل و ایران خبری از آن منتشر نکرده‌اند "مهم" خوانده و گفته "اگرچه ایران به اندازه کره‌شمالی برای جهان خطرناک نیست اما در مقیاس منطقه‌ای بسیار اهمیت دارد و می‌تواند در صورت بی پاسخ ماندن گسترش یابد".

ناو جنگی سهند که ایران می‌گوید بسیار پیشرفته و روزآمد است و به طور کامل در داخل این کشور تولید شده
ناو جنگی سهند که ایران می‌گوید بسیار پیشرفته و روزآمد است و به طور کامل در داخل این کشور تولید شده

ناو جنگی سهند در بندرعباس به آب انداخته شد
همزمان روز شنبه خبرگزاری‌های ایران از مراسم به آب انداختن یک ناو جنگی جدید در جنوب ایران خبر دادند. مقام‌های نظامی ایران گفته‌اند این ناو که سهند نامیده شده در داخل ایران ساخته شده است.

علیرضا شیخی، از فرماندهان نیروی دریایی ایران در مراسم به آب اندازی این ناو آن را "پیشرفته‌ترین ناو جنگی بومی در غرب آسیا خوانده و گفته این کشتی جنگی از "سازه بسیار قوی و رادارگریز" است و نسبت به جماران، ناوچه قبلی ساخت ایران از "افزایش سطح عرشه پرواز" سود می‌برد "ضمن اینکه در تیررس رادارهای دشمن قرار دارد، قادر به ۱۵۰ روز دریانوردی به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس‌های دور دست و آب‌های متلاطم است".

تنها خبری که خبرگزاری‌ها در ایران از یک آزمایش موشکی جدید منتشر کرده‌اند مربوط به روز جمعه (دیروز) است که خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران ایران، از انجام یک آزمایش موشکی توسط حوثی‌ها در یمن خبر داده است.

خبرگزاری فارس در این گزارش کوتاه نوشته: "این موشک از نوع بالستیک کوتاه برد است... ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و به زودی از این موشک رونمایی" خواهد شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.