پادشاه سعودی از امیر قطر برای سفر به عربستان دعوت کرد
با وجود قطع روابط سیاسی بین دو کشور عربستان سعودی و قطر، پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به کشورش دعوت کرده است.

روز چهارشنبه، ١٤ آذر (٥ دسامبر)، خبرگزاری رسمی قطر گزارش کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دعوت کرده است در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان حضور یابد. این نشست روز ٩ دسامبر برگزاری خواهد شد.

دعوت پادشاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در این نشست توسط عبداللطیف الزیانی، دبیرکل بحرینی شورای همکاری خلیج فارس تسلیم وزارت خارجه قطر شده است. در مورد پاسخ امیر قطر به دعوت پادشاه سعودی هنوز گزارشی منتشر نشده است.

خبر این دعوت دو روز پس از آن منتشر می‌شود که دولت قطر اعلام کرد تصمیم دارد از سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام - اوپک - خارج شود. به گفته دولت قطر، این تصمیم براساس ملاحظات اقتصادی اتخاذ شده و انگیزه سیاسی نداشته است.

مقامات قطری گفته‌اند این کشور در نظر دارد با خروج از اوپک، از آزادی عمل بیشتری در بازار نفت برخوردار شود و همچنین تلاش خود را بر توسعه تولید و صادرات گاز متمرکز کند. در اجلاس بغداد در سال ١٩٦٠ که به صدور اعلامیه تشکیل اوپک منجر شد، قطر به عنوان ناظر حضور داشت و یک سال بعد، به عضویت کامل این سازمان در آمد.

گذرگاه مرزی
گذرگاه مرزی بین عربستان و قطر که در پی تحریم قطر بسته شد

این دعوت در حالی صورت گرفته که در تابستان سال گذشته میلادی، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و چند کشور عرب دیگر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود را با قطر قطع کردند و یک رشته تحریم‌های سختگیرانه تجاری را علیه آن کشور به اجرا گذاشتند.

با توجه به ثروت و درآمد سرشار قطر، این تحریم‌ها تاثیر قابل توجهی بر سطح زندگی مردم این کشور نداشته اما باعث بروز مشکلاتی در دادوستدهای بین‌المللی شرکت‌های قطری شده است.

تلاش برای رفع اختلاف دو طرف تا کنون به نتیجه نرسیده است. کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی برای از سرگیری روابط با قطر خواست‌هایی را مطرح کرده اند که ظاهرا کاهش ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، تعطیل کردن شبکه تلویزیونی الجزیره و بستن یک پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله آنها بوده است.

نشست سران
امیران قطر و کویت (سوم و چهارم از چپ) در نشست سال گذشته "سران" کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که بدون حضور سران چند کشور دیگر عضو برگزار شد

شرایط دیگر این گروه برای از سرگیری روابط با قطر شامل "قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی" بوده که از جمله شامل اخوان المسلمین مصر، داعش، شبکه القاعده، حزب‌الله لبنان است. قطر این شرایط را غیرقابل قبول دانسته است.

ایالات متحده هم به اقداماتی برای میانجیگری بین دو طرف دست زده که باز هم به نتیجه نرسیده است. مقامات آمریکایی تیرگی روابط بین قطر و همسایگان عرب آن را به اختلاف بین اعضای یک خانواده تشبیه کرده‌اند اما مقامات قطری انعطاف ناپذیری عربستان را مانع حل اختلاف دو کشور دانسته‌اند.

برخی ناظران گفته‌اند که فشاری که در پی ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، بر دولت عربستان وارد شده و ناخرسندی برخی متحدان سنتی دولت سعودی از این ماجرا ممکن است رهبران عربستان را به تلاش بیشتر برای ترمیم روابط با قطر متمایل کرده باشد.

کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، بحرین، کویت و قطر در شورای همکاری خلیج فارس عضویت دارند. سال گذشته نشست سران کشورهای عضو در کویت برگزار شد اما به جای سران عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، وزیران خارجه یا معاونان آنان در این نشست شرکت کردند. امیر قطر در این نشست حضور داشت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.