مذاکرات طرف‌های درگیر در جنگ یمن آغاز شد
طرف‌های درگیر در جنگ یمن در نشستی در استکهلم، پایتخت سوئد، شرکت کرده‌اند.

جلسه امروز پنجشنبه، ١٥ آذر (٦ دسامبر) بین نمایندگان دولت و حوثی‌های یمن با میانجیگری مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برگزار شده است. آقای گریفیث این مذاکرات را مهم وصف کرده و گفته است که "طی روزهای آتی ما از فرصتی حیاتی برای تحرک بخشیدن به روند برقراری صلح برخوردار خواهیم شد." او با ناممکن دانستن راه حل نظامی برای جنگ یمن گفته است که "مذاکره راهی اساسی برای پایان دادن به این درگیری است."

این نخستین مذاکراتی است که طی دو سال گذشته رسما بین طرف‌های درگیر در جنگ یمن صورت می‌گیرد. عربستان سعودی، به عنوان رهبر ائتلافی از کشورهای مسلمان و عرب برای کمک نظامی به دولت یمن، و ایران، به عنوان حامی حوثی‌ها، مذاکرات بین دو طرف را تایید و از آن استقبال کرده‌اند.

آقای گریفیث گفته است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز به طور یکپارچه حامی حل و فصلل مسالمت‌آمیز جنگ یمن هستند و افزوده است که "اگر اراده لازم وجود داشته باشد، می‌توان به این درگیری طولانی پایان داد."

دولتی
نیروهای دولتی یمن پس از تصرف یک کارخانه آردسازی در حدیده - جامعه جهانی همچنان دولت مستقر در جنوب یمن را دولت قانونی این کشور می‌شناسد

این نخستین بار طی دو سال گذشته است که اقدامی جهانی برای پایان دادن به جنگ یمن از راه مذاکره صورت می‌گیرد. این جنگ از سال ٢٠١٥ آغاز شده و تا کنون دست کم ده هزار کشته برجای گذاشته و مردم این کشور را، که حتی پیش از جنگ نیز از جمله فقیرترین ملت‌های منطقه بودند، با بحران اقتصادی و کمبودهای اساسی مواجه کرده است.

گفته می‌شود که در حال حاضر، تا چهارده میلیون تن از مردم یمن در معرض قحطی، گرسنگی و بیماری قرار دارند.

قرار است این مذاکرات دست کم برای یک هفته ادامه داشته باشد.

حوثی
شبه نظامیان حوثی از حمایت ایران برخوردارند

جنگ داخلی یمن که با پیشروی شبه نظامیان حوثی از اواخر سال ٢٠١٤ آغاز شده بود از اوایل سال ٢٠١٥ و تصرف مقر ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی و سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری آن کشور، شدت گرفت. با پیشروی حوثی‌‌ها به سوی مناطق زیر حاکمیت دولت یمن، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب به حمایت از دولت یمن وارد جنگ شد.

عملیات ائتلاف به رهبری عربستان عمدتا شامل حملات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی بوده است. به گفته منابع بین‌المللی، در جریان جنگ داخلی یمن چند هزار غیرنظامی کشته شده اند که بسیاری ازآنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.

حوثی‌ها که خود را دولت انقلابی یمن می‌نامند از حمایت حکومت ایران برخوردارند و به همین دلیل، جنگ یمن را گاه بخشی از رقابت حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان و جنگ نیابتی از سوی این دو توصیف کرده اند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد.

با گذشت چهارسال از آغاز جنگ، به نظر می رسد که طرف های درگیر و حامیان خارجی آنها امید به دستیابی به پیروزی نظامی را از دست داده اند هر چند به گفته ناظران، با توجه به اختلاف بین اهداف و مواضع هر دو طرف پایان نهایی جنگ در آینده نزدیک ممکن است قطعی به نظر نرسد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.