'ابومصعب تاجیکی' که در سوریه بازداشت شد، کیست؟
مقامات تاجیک هویت یک پیکارجوی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را که از سوی نیروهای کُرد در سوریه بازداشت شده است، مشخص کردند.

منابع نهادهای امنیتی و انتظامی تاجیکستان می‌گویند که ، محمد دولتعلی زاده معروف به "ابومصعب تاجیکی"، ساکن ۲۴ ساله روستای تاجیک آباد شهر لیوکند ولایت ختلان، واقع در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهر دوشنبه است. به گفته این منابع، این شهروند تاجیکستان از سال ۲۰۱۵ به اتهام همکاری با داعش تحت پیگرد قانونی قرار داشته است.

مهری قربانوا، مادر محمد دولتعلی‌زاده به رسانه‌های محلی گفته است که پسرش دانشجوی دانشکده اسلامی تاجیکستان بود و سال ۲۰۱۴ برای ادامه‌ تحصیل به مصر رفت. اما به گفته وی، پسرش همان سال در مصر مفقود می‌شود و بعد خبرش از عراق می‌آید.

روز چهارشنبه، ۹ ژانویه (۱۹ دی) وب سایت نیروهای کرد در سوریه نوشت که این نیروها هشت عضو گروه داعش را به شمول "ابومصعب تاجیکی" بازداشت کرده‌اند. به نوشته این وب سایت، این پیکارجویان گروه دولت اسلامی می‌خواسته‌اند به مردم غیرنظامی حمله کنند، اما در جریان یک عملیات نیروهای کُرد در شهر "دیر الزور" سوریه دستگیر شده‌اند.

بر اساس اطلاع وب سایت نیروهای کُرد سوریه، در میان اعضای بازداشت شده داعش به جز از یک شهروند تاجیکستان هفت تن از اتباع ازبکستان، اوکراین، قزاقستان، روسیه، آمریکا و آلمان هم بوده‌اند. این منبع افزوده که یکی از آنها آمریکایی است و ۱۶ سال دارد و بقیه از ۲۲ تا ۵۸ ساله بوده‌اند.

مقامات تاجیکستان گفته‌اند که تا پاییز گذشته، نزدیک دو هزار شهروند این کشور در عراق و سوریه به داعش پیوسته‌ و تا به حالا صدها تن از آنها در جنگها کُشته شده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱۰ ژانویه زبید‌الله زبیدزاده، سفیر تاجیکستان در عراق در یک تماس تلفنی از بغداد به بی بی سی گفت که در زندانهای عراق ۴۳ زن تاجیک با ۹۵ کودک از هشت ماهه تا ۵ ساله به سر می‌برند که شوهرانشان به داعش پیوسته و در درگیریها کشته شده‌اند. به گفته آقای زبیدزاده سه کودک دیگر تاجیک که پدر و مادرشان در عراق کُشته شده‌اند، در یتیم‌خانه‌ای در پایتخت این کشور نگهداری می‌شوند. سفیر تاجیکستان در عراق گفت که دولت تاجیکستان می‌خواهد تمام این کودکان را به وطن بازگرداند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.