پومپئو در مصر: آمریکا همصدا با مردم ایران خواهان آزادی است
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، که به مصر سفر کرده درباره روابط کشورش با خاورمیانه سخنرانی کرد و ازسیاست رئیس جمهوری آمریکا در مورد بازگرداندن تحریم ها علیه ایران حمایت کرد. او گفت که آمریکا همصدا با مردم ایران خواهان آزادی است.

آقای پومپئو که در دانشگاه آمریکایی در قاهره صحبت می‌کرد گفت که حالا کشورهای دیگر هم به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ایران "مقابله" کرد و نه این که "درآغوششان کشید".

وزیر خارجه آمریکا از کشورهای عربی منطقه از امارات و اردن تا عمان و عربستان و مصر در صف مقابله با ایران نام برد.

او گفت که تحریم های ایران، حزب الله لبنان را هم با محدودیت مواجه کرده است.

آقای پومپئو در سخنرانی امروز خود بدون نام بردن از باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، با بیان بخش‌هایی از صحبت‌های او، آن‌ها را اشتباهات سیاست آمریکا درمنطقه خواند.

او افزود که آمریکا حالا از اشتباهات گذشته خود درس گرفته و بار دیگر "اسلام‌گرایی افراطی" را محکوم کرد و از اینکه رئیس جمهوری مصر هم "اسلام‌گرایی افراطی" را محکوم کرده تشکر کرد و "شجاعت" او را ستود.

آقای پومپئو گفت که آقای ترامپ باز هم آماده است که به سوریه نیرو بفرستد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از تلاش‌های دولت آقای ترامپ برای اتحاد در منطقه نام برد که به گفته او برای مقابله با ایران است.

بیشتر شدن روابط عربستان و عراق و نواخته شدن سرود ملی اسرائیل در امارات متحده عربی، از نشانه‌های اتحادی بود که او مدعی بود دولت آمریکا در حال ایجاد است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، گفت که آمریکا همیشه نیرویی آزادی بخش بوده و نه اشغال‌گر.

آقای پومپئو گفت که تا بیرون رفتن تمام نیروهای ایران از سوریه، در این کشور با به کار گیری دیپلماسی و همکاری با شرکا، با حضور ایران مقابله خواهد کرد.

یمن هم به گفته او، محل دیگری است که آمریکا با ایران مقابله خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر بر تعهدات این کشور درمقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تاکید کرد و گفت که خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه تناقضی با جنگ با داعش ندارد.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نیروهای آمریکایی در سوریه که ماه گذشته اعلام شد، با واکنش های بسیاری در داخل و خارج روبرو شد.

زمان دقیق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هنوز مشخص نشده است
زمان دقیق خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هنوز مشخص نشده است

بسیاری نگران آن هستند که این اقدام آمریکا بر تعهدات این کشور در قبال متحدانش در منطقه تاثیر بگذارد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی سفر اخیر آقای پومپئو به خاورمیانه با هدف اطمینان دادن به متحدان این کشور در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش صورت گرفته است.

مایک پومپئو پیش از مصر به اسرائیل و ترکیه رفت و با مقامات آن کشورها دیدار و گفتگو کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.