پس از ماه‌ها سرانجام دولت جدید لبنان تشکیل شد
در لبنان پس از نه ماه اختلافات سیاسی، سرانجام دولت جدید وحدت ملی تشکیل شد و سعد حریری برای یک دوره دیگر پست نخست وزیری را در اختیار خواهد داشت.

در بین کابینه ۳۰ نفره لبنان، چهار زن دیده می‌شوند و برای اولین بار در این کشور یک زن عهده دار سمت وزارت کشور شده است.

از جمله سایر اعضای کلیدی کابینه لبنان می‌توان به علی حسن خلیل و جبران باسیل اشاره کرد که هر دو درسمت‌های قبلی خود به عنوان وزرای اقتصاد و خارجه ابقا شده‌اند.

جمیل جبق که از حمایت جنبش حزب الله برخوردار است به سمت وزیر بهداشت منصوب شده است. آقای جبق عضو گروه حزب‌الله نیست.

این دومین دولت آقای حریری در دوره ریاست جمهوری میشل عون است.

مهم‌ترین چالشی که دولت جدید لبنان با آن روبروست احیای اقتصاد و کاهش بدهی‌های این کشور است که حدود ۱۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است.

انتظار می‌رود که اصلاحات آقای حریری راهگشای دریافت نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار کمک و وام‌های بین المللی باشد که به این کشور وعده داده شده است.

سعد حریری ۴۸ ساله چهره‌ای با سابقه در صحنه سیاسی لبنان بشمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۷، او با سفر به عربستان سعودی باعث بروز بحران سیاسی مهمی در لبنان شد. او در مدتی که در عربستان بود در نطقی تلویزیونی استعفایش را اعلام کرد.

آقای حریری دو هفته بعد به لبنان بازگشت و پس از گفتگو با میشل عون، استعفایش را به حال تعلیق درآورد.

رفیق حریری پدرسعد حریری در سال ۲۰۰۵ در یک بمبگذاری کشته شد. بسیاری حزب‌الله را مسئول ترور رفیق حریری دانسته‌اند.

طبق قانون اساسی لبنان، نهادهای حکومتی بین گروه‌های مختلف مذهبی توزیع شده و سال‌هاست که این کشور با توزیع قدرت بین جناح‌های مذهبی و سیاسی اداره می‌شود.

کرسی های پارلمان بین مسیحیان و مسلمان تقسیم می‌شود و پست‌های ریاست جمهوری، نخست وزیری و رئیس مجلس به ترتیب خاص مسیحیان، مسلمانان سنی و مسلمانان شیعه است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.