ترامپ: نهادهای اطلاعاتی درباره تهدیدهای ایران با من هم نظرند
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که برخلاف آنچه که گزارش شده، ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد تهدیدات امنیتی علیه ایالات متحده از جمله از سوی ایران درست و با نظرخود او منطبق است.

آقای ترامپ در تویییتر خود نوشته است: "جلسه‌ای عالی با تیم اطلاعاتی در دفتر بیضی (دفتر کار رئیس جمهوری) داشتم و به من گفتند که رسانه‌ها گواهی روز سه‌شنبه آنان به سنا را تحریف کرده‌اند و کاملا با من در مورد ایران، داعش، کره شمالی و غیره هم‌نظر هستند. گواهی آنان در سنا توسط رسانه‌ها تحریف شد."

وی افزده است: "پیشنهاد می‌کنم شما متن کامل گواهی رو سه‌شنبه آنان را بخوانید. انتشار مطالب جعلی برای کشورمان خیلی بد است. من برای جامعه اطلاعاتی‌مان ارزش فراوان قائلم. خوشبختانه جلسه خوبی بود و همه یک جور فکر می‌کنیم!"

در پی گواهی مقامات اطلاعاتی در برابر سنای آمریکا، رسانه‌های خبری گزارش کردند که رئیس سازمان سیا و رئیس ستاد هماهنگی تشکیلات اطلاعاتی آمریکا به سنا گزارش دادند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند مانده است. این نظر با اظهارات رئیس جمهوری و برخی دیگر از مقامات ارشد دولت آمریکا مغایرت دارد که ایران را متهم کرده‌اند که در نظر دارد به اسلحه اتمی دست یابد.

اراک
تاسیسات هسته‌ای اراک - دولت آمریکا معتقد است که برجام مانعی ادامه برنامه تسلیحات اتمی ایران در آینده نمی‌شود

پس از انتشار اظهارات مقامات اطلاعاتی در برابر سنا، آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: "به نظر می‌رسد آدم‌های اطلاعاتی خیلی در قبال خطرهای ایران منفعل و ساده‌لوح هستند. آنها اشتباه می‌کنند!" او با تاکید بر اینکه برای مقابله با خطر ایران برای امنیت ایالات متحده و متحدان این کشور، تحریم و فشار اقتصادی لازم است، گفت که بهتر است مقامات اطلاعاتی آمریکا "به مدرسه برگردند."

اظهارات آقای ترامپ به اختلاف نظر عمیق بین دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی تعبیر شد و وزیر خارجه جمهوری اسلامی، که وظیفه پاسخگویی توییتری به انتقادات از ایران را برعهده گرفته، نوشت: "نهادهای اطلاعاتی خود دونالد ترامپ خلاف او، جنگ‌طلبان دولتش و اسرائیلی‌ها درباره ایران حرف می‌زنند."

در ماه مه سال گذشته، رئیس جمهوری آمریکا رسما از توافق هسته‌ای با ایران - برجام - خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه ایران را بار دیگر به اجرا گذاشت.

وی با توصیف برجام به عنوان یک توافق بد، گفت که این توافق مانع از تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی نمی‌شود. به گفته مقامات آمریکایی، با خاتمه دوره ده ساله توافق، مانعی برای ادامه برنامه‌های اتمی ایران وجود نخواهد داشت هرچند مقامات جمهوری اسلامی همواره تلاش برای تولید اسلحه اتمی را تکذیب کرده‌اند.

به گفته مقامات آمریکایی، پس از آنکه برجام تحریم اقتصادی و مالی علیه ایران را لغو کرد، رهبران این کشور منابع مالی آزاد شده را به جای بهبود وضعیت اقتصادی مردم ایران، برای توسعه برنامه موشکی، کمک به حکومت سوریه و "گروه‌های تروریستی"، مداخله در امور داخلی و بی‌ثبات کردن کشورهای منطقه، سوء استفاده شخصی و سرکوب مردم ایران به کار بردند. آنان تحریم مجدد را برای "تغییر رفتار" حکومت جمهوری اسلامی لازم دانسته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌هایی که پس از برجام منتشر کرده، پایبندی کمابیش کامل جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای را مورد تایید قرار داده است و سایر کشورهای عضو برجام نیز همچنان این توافق را رعایت می کنند هر چند اخیرا کشورهای اروپایی عضو برجام در مورد برنامه موشکی، سیاست منطقه‌ای و اقدامات خرابکارانه منتسب به عوامل جمهوری اسلامی دراروپا به حکومت ایران هشدارهایی داده‌اند.

به گزارش رسانه‌های خبری، مقامات اطلاعاتی آمریکا در جلسه سنای این کشور همچنین گفته بودند که با این نظرات آقای ترامپ که می‌توان کره شمالی را قانع کرد که بدون دریافت امتیازاتی، برنامه هسته‌ای خود را به طور کامل کنار بگذارد و اینکه گروه دولت اسلامی - داعش - کاملا شکست خورده موافق نیستند.

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.