بلغارستان مدارکی علیه سومین مظنون حمله به اسکریپال در دست دارد
اطلاعات در مورد نقش سومین عامل احتمالی حمله به اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا، بیشتر می‌شوند. گفته می‌شود که این مرد پیش‌تر نیز در حمله‌ای در بلغارستان دست داشته است. پارلمان بلغارستان در حال بررسی ماجراست.

پارلمان بلغارستان در حال بررسی گزارش‌هایی است که حاکی از نقش داشتن سومین فرد مظنون به حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس در بریتانیا، هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز یکشنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) تسوتان تسوتانوف، رئیس فراکسیون حزب دولتی "گرب"، گفته است که یک کمیسیون پارلمان بلغارستان می‌خواهد در همین رابطه پنجشنبه آینده تقاضای دریافت اطلاعات سرویس‌های امنیتی این کشور را ارائه کند. دلیل این امر نیز آشکار شدن یافته‌های جدیدی مربوط با حمله‌ای با سم اعصاب در بلغارستان در سال ۲۰۱۵ است.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در ماه مارس سال ۲۰۱۸ در شهر سالزبری واقع در جنوب غربی انگلستان با سم اعصاب "نوویچوک" که در دوران شوروی سابق ساخته شده، مورد حمله قرار گرفته و تا مرز مرگ پیش رفتند. دولت بریتانیا روسیه را مسئول این حمله می‌داند. تاکنون دو نفر از مأموران سرویس اطلاعات نظامی روسیه در شمار مظنونان این حمله بودند.

سرگئی فدوتوف کیست؟

وبسایت "بلینگ‌کت" هفته گذشته از وجود سومین مظنون تاکنون ناشناس حمله به اسکریپال خبر داده بود. بر اساس گزارش این وبسایت پژوهشی، فرد مزبور دو روز پیش از حمله به اسکریپال با نام مستعار سرگئی فدوتوف به بریتانیا سفر کرده و در این حمله دست داشته است.

Großbritannien London Julia Skripal, Tochter von Sergej Skripal
یولیا، دختر سرگئی اسکریپال نیز به همراه پدرش در جریان حمله با سم اعصاب تا مرز مرگ پیش رفت

یک وبسایت روسی نیز پاییز گذشته از این فرد نام برده، اما هیچ منبع یا سندی دال بر دست داشتن فدوتوف در حمله به اسکریپال ارائه نکرده بود. طبق تحقیقات وبسایت بلینگ‌کت، سرگئی فدوتوف در سال ۲۰۱۵ در حمله‌ای به امیلیان گبرف، تاجر بلغاری، نقش داشته است.

امیلیان گبرف، رئیس یک کارخانه تسلیحاتی، در آوریل سال ۲۰۱۵ با نشانه‌های مسمومیت شدید بیهوش شد و به کما رفت. فرزند گبرف و یکی از کارکنان‌اش نیز با نشانه‌هایی مشابه مواجه شده و تحت درمان قرار گرفتند. هر سه این افراد اما در نهایت سلامت خود را باز یافتند. به گزارش بلینگ‌کت، فدوتوف گویا دو روز پیش از حمله با سم اعصاب به گبرف، از مسکو به صوفیه پرواز کرده بود.

روزنامه "کاپیتال" با استناد به نمایندگان وزارت کشور بلغارستان گزارش داده است که در این میان اطلاعات مزبور در محافل دولتی این کشور تأیید شده‌اند.

سخنان تسوتان تسوتانوف، رئیس فراکسیون حزب "گرب" در پارلمان بلغارستان، در رابطه با سومین مظنون حمله به اسکریپال، نخستین واکنش رسمی به افشاگری‌های اخیر در این کشور محسوب می‌شود. تسوتانوف گفت، قاعدتا نهادهای مسئول در بلغارستان، بریتانیا و اتحادیه اروپا اطلاعات خود از افشاگری‌های جدید را رد و بدل کرده و "فعالانه" در راستای روشنگری ماجرا قدم برخواهند داشت.

اتحادیه اروپا اول بهمن‌ماه گذشته نه مقام روس و سوری، از جمله رئیس سازمان اطلاعات ارتش روسیه را مشمول تحریم‌های مرتبط با تسلیحات شیمیایی کرد. اتهام اتباع تحریم‌شده روس "مالکیت، انتقال و استفاده" از سم اعصاب در حمله به اسکریپال و دخترش عنوان شده بود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.