پیشروی کند در «حمله نهایی» علیه داعش در شرق سوریه
نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت ایالات متحده برخوردارند بامداد یک‌شنبه ۲۱ بهمن، آغاز «حمله نهایی» خود به آخرین مواضع گروه حکومت اسلامی، «داعش»، در شرق سوریه را اعلام کردند. مقدمات این عملیات از روز گذشته آغاز شده بود.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، این عملیات یک هفته با تأخیر انجام شده تا غیرنظامیان بتوانند از مناطق تحت تصرف داعش در استان دیر الزور سوریه خارج شوند.

تمرکز نبرد بر روستای «باغوز فوقانی» است که گفته می‌شود دست‌کم ۵۰۰ جنگجو که از کارآزموده‌ترین نیروهای داعش هستند در آن سنگر گرفته و در دالان‌هایی که ایجاد کرده‌اند بین خانه‌های روستا رفت و آمد می‌کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه به خبرنگاران گفته‌اند که عملیات آنها با مقاومت شدیدی از سوی پیکارجویان داعش روبه‌رو شده و نیروهای داعش با موشک‌های نسبتاً پیشرفته خود توانسته‌اند دو نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه را کشته و چند تن دیگر را زخمی کنند.

هم‌چنین بنا بر گزارش‌ها، نیروهای آمریکایی، فرانسوی و بریتانیایی نیز برای پشتیبانی در حوالی روستای «باغوز فوقانی» حضور دارند و به گلوله‌باران و خمپاره‌باران مواضع داعش مشغولند. به نوشته سی‌ان‌ان، ائتلاف به رهبری آمریکا بامداد یک‌شنبه بخش غربی این روستا را «به شدت» بمباران کرده‌است.

داعش در شرق سوریه تنها منطقه‌ای به مساحت ۴ کیلومتر مربع را در دست دارد. فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گویند که احتمالاً حدود ۱۵۰۰ غیرنظامی هنوز در منطقه تحت تصرف داعش زندگی می‌کنند.

در اوج تسلط داعش بر مناطق بزرگی از سوریه و عراق ۷٫۷ میلیون نفر در «خلافت» داعش زندگی می‌کردند. به برآورد نهادهای بین‌المللی، به‌جز افراد محلی در عراق و سوریه، از آغاز تشکیل این گروه، دست‌کم ۴۱٬۴۹۰ نفر نیز از کشورهای دیگر برای پیوستن به داعش به «خلافت» حکومت اسلامی رفته بودند.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنج‌شنبه در گزارشی اختصاصی خبر داد که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی، داعش، در اوایل ماه گذشته میلادی از یک سوءقصد جان سالم به در برده‌است.

این روزنامه حادثه مذکور برای رهبر داعش را «کودتایی» خوانده که توسط جنگجویان خارجی این گروه در روز دهم ژانویه اجرا شده، اما در نهایت ناموفق بوده و ابوبکر البغدادی از آن جان سالم به در برده‌است.

کودتا علیه رهبر داعش در روستایی در نزدیکی شهر هجین در سوریه، در حاشیه رود فرات، رخ داده‌است.

نیروهای دموکراتیک سوریه (اس‌دی‌اف) که از کردهای سوریه به اضافه برخی عشایر عرب منطقه تشکیل شده و از پشتیبانی آمریکا برخوردار است بیش از یک ماه پیش شهر هَجین را از کنترل داعش درآورد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در روزهای اخیر گفت که احتمالاً شکست صد درصدی گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش را طی یک هفته آینده اعلام خواهد کرد.

با استفاده از سی‌ان‌ان، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ پ.پ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.