پلمب ۱۵جایگاه توزیع سوخت قاچاق ایران در پاکستان
یک روزنامه پاکستانی از مهر و موم شدن ۱۵ جایگاه بنزین در کویته به خاطر توزیع سوخت قاچاق از ایران خبر می‌دهد. کامیونی با محموله خشکبار و تایر قاچاق از ایران نیز از سوی گمرک مرزی پاکستان توقیف شده است.

دولت پاکستان ۱۵ پمپ بنزین در ایالت کویته را به دلیل توزیع سوخت قاچاق از ایران مهر و موم کرده است. روزنامه "اکسپرس تربیون" گزارش می‌دهد که این اقدام روز جمعه ۱۹ بهمن و در چارچوب تدابیر مبارزه با قاچاق سوخت انجام شده است.

پمپ‌بنزین‌های پلمپ شده در مرکز کویته و در جاده "ساریاب" واقع بوده‌اند. اکسپرس تریبون از قول یک مقام گمرک کویته نوشت: «یک کامیون حامل ۶هزار و ۳۵۰ کیلوگرم خشکبار و اجناس ظاهرا ایرانی نیز در پایگاه منطقه بولان توقیف شده است.»

سایر اقلام قاچاق از ایران به پاکستان، تایرهای کهنه و نو، تجهیزات جوشکاری و صفحه‌های خورشیدی معرفی شده‌اند.

به خاطر کاهش ارزش برابری ریال با ارزهای خارجی، بنزین ایران برای مصرف‌کنندگان غیرایرانی بسیار ارزان‌تمام می‌شود و همین قاچاق سوخت به کشورهای همسایه را رونق داده است. چند هفته قبل نیز یک تانکر سوخت حامل بنزین قاچاق ایران با یک اتوبوس در نزدیکی کراچی تصادف کرده بود. در این تصادف دستکم ۲۷ نفر کشته شدند.

خبرگزاری ایرنا می‌نویسد بیش از ۹۰درصد از سوختی که از مرزهای سیستان و بلوچستان به پاکستان قاچاق می‌شود، از عمق کشور یا استان‌های کرمان و یزد و اصفهان و تهران و قم حتی استان‌های دور‌تر به این کشور می‌رسند: «ماهانه بیش ۱۵۰میلیون لیتر فقط گازوئیل ایران از طریق مرزنشینان به پاکستان و افغانستان قاچاق می‌شود.»

اعلام شده که قاچاق ۲۰ لیتر بنزین از ایران به پاکستان و افغانستان به طور متوسط ۱۴ دلار، به ترکیه ۲۱ دلار و به عراق ۱۱ دلار سود دارد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی و هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان می‌گوید تا زمانی که نیاز پاکستان و افغانستان به سوخت ایران از راه قانونی برآورده نشود، قاچاق ادامه خواهد یافت. محمد محبی عنوان کرده که در برخی از نقاط مرزی با افغانستان، قاچاقچی‌ها برای ارسال سوخت، حتی لوله‌کشی کرده‌اند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران به تازگی نسبت به تداوم قاچاق سوخت هشدار داده و گفته اگر قاچاق سوخت ادامه پیدا کند، ناچار می‌شویم بنزین وارد کنیم.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.