نگرانی از تعطیلی دوباره دولت آمریکا؛ 'مذاکرات به بن‌بست رسیده'
مذاکرات جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دوباره دولت فدرال بدون رسیدن به توافق متوقف شده است.

مذاکره‌کنندگان امیدوار بودن قبل از روز دوشنبه ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) به توافق برسند تا کنگره بتواند تا روز جمعه که بودجه فدرال ماه قبل تمام می‌شود، توافق را تصویب کند. اما چنین توافقی به دست نیامده است.

محور اختلافات که منجر به یک دوره تعطیلی دولت آمریکا شد، اصرار دونالد ترامپ، رئیس جمهور، برای تصویب بودجه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک است.

دوره قبلی تعطیلی دولت فدرال ۳۵ روز طول کشید که طولانی‌ترین دوره تعطیلی دولت در آمریکا بود.

به گزارش نیویورک تایمز بن‌بست فعلی در مذاکرات به این دلیل است که دموکرات‌ها خواهان تعیین سقف برای تعداد تخت‌‌ها در مراکز بازداشت پناهجویان شده‌اند.

آنها می‌گویند ماموران اداره مهاجرت باید تنها روی پناهجویانی تمرکز کنند که سابقه کیفری دارند، نه کسانی که بیش از دوره ویزای خود در آمریکا مانده‌اند.

دموکرات‌ها امیدوار بودند که بتوانند تعداد تخت‌ها را تا سقف ۱۶ هزار و ۵۰۰ نگه دارند که به نوشته واشنگتن پست تقریبا به تعداد افرادی است که در آخرین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هنگام عبور از مرز آمریکا بازداشت شده بودند.

دونالد ترامپ
دموکرات‌ها که کنترل مجلس نمایندگان را به دست دارند با بودجه درخواستی دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی مکزیک موافقت نمی‌کنند

در این مذاکرات همچنین اختصاص بودجه‌ای بین یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تا دو میلیارد دلار برای دیوار مرزی پیشنهادی آقای ترامپ مطرح شده که با بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری درخواستی او اختلاف زیادی دارد.

سناتو ریچارد شلبی، از مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری‌خواه، روز یکشنبه گفت که مطمئن نیست مذاکرات به جایی که باید، برسد: "احتمال رسیدن به توافق پنجاه-پنجاه است. چشم‌انداز تعطیلی همچنان وجود دارد."

با وجود این جان تستر، مذاکره‌کننده دموکرات گفت که همچنان امیدوار است توافق در زمان تعیین شده به دست بیاید تا دولت دوباره تعطیل نشود.

روز ۲۵ ژانویه و بعد از یک دوره طولانی تعطیلی دولت فدرال، دونالد ترامپ با اختصاص بودجه برای مدت سه هفته موافقت کرد تا تعطیلی موقتا پایان یابد و کنگره بتواند برای رسیدن به توافق کار خود را ادامه دهد.

در دوران تعطیلی دولت، کار کنگره آمریکا متشکل از مجلس نمایندگان و سنا هم متوقف می‌شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.