پس از اسرائیل، عربستان هم از تصمیم بریتانیا درباره "حزب‌الله" استقبال کرد
عربستان سعودی، روز سه‌شنبه ۱٤ اسفند/ ۵ مارس، از تصمیم دولت بریتانیا در قرار دادن شاخه سیاسی گروه شبه‌نظامی شیعی "حزب‌الله لبنان" در فهرست گروه‌های تروریستی استقبال کرد.

خبرگزاری دولتی در عربستان به نقل از یک سخنگوی رسمی نوشت: در نظر گرفتن این گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران به عنوان سازمان تروریستی، گامی مهم و سازنده در جنگ علیه تروریسم در جهان است. این سخنگو ادامه داده که تصمیم دولت بریتانیا درباره حزب‌الله، در جهت همان تصمیم عربستان سعودی درباره این گروه است.
ریاض از دیگر کشورها نیز خواسته که در این باره به بریتانیا و عربستان سعودی بپیوندند و «موضعی محکم و متحد علیه این شبه‌نظامیان تروریست که منطقه را ناامن می‌کنند اتحاذ کنند».
در سال ٢٠۱٧، چندین کشور عربی به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گروه حزب‌الله را در فهرست گروه های تروریستی خود قرار دادند.
پیشتر آمریکا و اسرائیل نیز این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده بودند اما اتحادیه اروپا فقط شاخه نظامی حزب الله لبنان را تروریستی می‌داند.

قبل از عربستان، دو روز پیش نیز بنیامین نتانیاهو از بریتانیا برای تصمیم خود درباره حزب الله لبنان تشکر کرده بود؛ اما وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ٢ مارس، این تصمیم را محکوم کرد.
خود حزب‌الله لبنان نیز این تصمیم دولت بریتانیا را محکوم کرده و مدعی شده که «دولت بریتانیا چیزی جز دست‌نشانده آمریکا نیست».

دوشنبه ٢۵ فوریه، "ساجد جاوید" وزیر کشور بریتانیا، با متهم کردن حزب‌الله لبنان به «بی‌ثبات کردن خاورمیانه» گفت: «ما بیش از این نمی‌توانیم بین شاخه نظامی تحریم‌شده این گروه و حزب سیاسی آن تفکیک قائل شویم».
بر اساس تصمیم دولت بریتانیا، عضویت در "حزب‌الله لبنان" یا ترویج سیاست‌های این گروه شبه‌نظامی، مجازات تا ١٠ سال زندان را در پی خواهد داشت.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.