ترکیه و ایران در پی عملیات نظامی مشترک علیه کردها هستند
ترکیه امیدوار است بتواند به همراه جمهوری اسلامی ایران عملیات نظامی مشترکی را علیه حزب کارگران کردستان ترکیه "پ‌کا‌کا" انجام بدهد. وزیر کشور ترکیه، سلیمان سویلو، با اظهار این مطلب در مصاحبه با خبرگزاری دولتی "آناتولی" گفته است : "ان‌شاءالله به همراه ایران عملیات نظامی مشترکی را علیه "پ‌کا‌کا" آغاز خواهیم کرد."

وزیر کشور ترکیه افزوده است که در اینباره "میان سرویس های اطلاعاتی دو کشور گفتگوهای بسیاری جریان دارد" و "انجام عملیات مشترک پیشنهادی است که مدت ها قبل از سوی ترکیه مطرح شده و دو کشور می‌کوشند در این زمینه به پیشرفت هایی دست یابند."

در سال های گذشته ترکیه بارها خواستار عملیات نظامی مشترک با ایران علیه شورشیان کرد در شمال عراق شده است. علاوه بر "پ کا کا" شاخۀ ایرانی این سازمان، پژاک، دارای پایگاه هایی در کردستان عراق هستند.

در سال ۲٠١٧ رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، پس از سفر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به آنکارا گفته بود که عملیات نظامی مشترک دو کشور علیه "پ کا کا" در دستور کار است.

ترکیه در عین حال سرگرم ساختن دیواری میان مرز خود با ایران است تا به این ترتیب از رفت و آمد شورشیان کرد میان دو کشور جلوگیری کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.