قدرت سیاسی و "بهار الجزایر" رویاروی یکدیگر ایستاده‌اند
جراید الجزایر در شماره های امروز شنبه نهم مارس خود یک صدا از تظاهرات سراسری ناراضیان علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه به عنوان رویداد بزرگ تاریخی یا "بهار الجزایر" یاد کردند. روزنامۀ فرانسوی زبان "الوطن" دوازده صفحۀ شمارۀ امروز خود را به این تظاهرات اختصاص داد و نوشت که "رُمان جدید ملی در این کشور در حال نوشته شدن است."

غالب رونامه های الجزایر ابراز امیدواری کرده اند که رهبران این کشور صدای اعتراض مردم را به موقع بشنوند و مبادا تصور کنند که این جنبش به مرور زمان از نفس خواهد افتاد.

١٩۵ تن از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی الجزیره علیه نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه دستگیر شده اند. خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر به نقل از منابع پلیس در الجزایر نوشت که در درگیری های میان تظاهرکنندگان و پلیس ١١۲ تن از اعضای نیروی انتظامی زخمی شدند.

دیروز جمعه هشتم مارس برای سومین بار خیل گسترده ای از مردم ناراضی الجزایر به خیابان های پایتخت و دیگر شهرهای این کشور سرازیر شدند و مخالفت خود را با کاندیداتوری مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری بیمار الجزایر که قدرت تکلم خود را از دست داده، اعلام کردند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است که درگیری ها با پلیس در پایان راهپیمایی دیروز روی داد، هنگامی که دسته هایی از جوانان قصد داشتند با عبور از سد پلیس به سمت دفتر ریاست جمهوری پیش بروند. پلیس الجزایر از این جوانان به عنوان گروه های بزهکار یاد کرده است.

همانند دو جمعۀ قبلی مخالفان تظاهرات سراسری مسالمت آمیزی علیه پنجمین کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر برگزار نمودند.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.