بازداشت هفت فعال اپوزیسیون کرد در آستانه انتخابات در ترکیه
پلیس ترکیه هفت عضو "حزب دمکراتیک خلق‌ها"، حزب کردهای ترکیه را در دیاربکر بازداشت کرد. یکی از سخنگویان این حزب گفت افراد بازداشتی هنوز در حبس هستند. این بازداشت‌ها در آستانه انتخابات محلی شهرداری‌ها انجام گرفته است.

بازداشت اعضای حزب دمکراتیک خلق‌ها شامگاه جمعه ۸ مارس (۱۷ اسفند) روی داده است. افراد بازداشت شده با لیلا گوون، یکی از نمایندگان حزب دمکراتیک خلق، ابراز همبستگی نشان داده‌ و دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

لیلا گوون، نماینده کرد پارلمان ترکیه، حدود چهارماه است که برای آزادی عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، دست به اعتصاب غذا زده است. صدها نفر از فعالان کرد از او حمایت کرده‌اند.

اوجالان ۲۰ سال پیش، در ۲۶ بهمن ۱۳۷۷ (۱۵ فوریه ۱۹۹۹)، در عملیاتی توسط سازمان امنیت ترکیه در نایروبی، پایتخت کنیا، دستگیر شد. اکنون در ۲۰ سالگی دستگیری اوجالان طرفدارانش در اعتراض به وخیم‌تر شدن شرایط زندان برای او اعتصاب غذا کرده‌اند.

موسی فاریس‌ اوغولاری، نماینده دیاربکر از حزب دمکراتیک خلق‌ها، روز شنبه ۹ مارس گفت که اعضای این حزب به مقاومت خود ادامه خواهند داد. او پلیس ترکیه را متهم کرد که علیه اعضای حزبش به خشونت متوسل می‌شود. اما پلیس دیاربکر اطلاعاتی در این‌باره منتشر نکرده است.

قرار است در ۳۱ مارس ۲۰۱۹ انتخابات محلی شهرداری‌ها در ترکیه برگزار شود. رقابت‌های انتخاباتی در این کشور برای شهرداری‌ها اکنون جریان دارد.

حزب دمکراتیک خلق‌ها که یک حزب کردی است در مناطق کردنشین طرفداران زیادی دارد و برای "حزب عدالت و توسعه" اردوغان می‌تواند رقیب مهم و سرسختی به حساب آید.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، حزب دمکراتیک خلق‌ها را بازوی سیاسی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند.

"پ‌ک‌ک" در ترکیه، اروپا و ایالات متحده آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.