اسرائیل از کشف یک شبکه وابسته به حزب الله در بلندی های جولان سوریه خبر داد
ارتش اسرائیل می گوید واحدی شبه نظامی وابسته به گروه حزب الله را در آن سوی خط آتش بس در بلندی های جولان سوریه کشف کرده است.

به گفته مقامات ارتش اسرائیل بشار اسد از این شبکه که توسط حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اداره می شد بی خبر بوده است.

به گفته ارتش اسرائیل این شبکه کارش را با جمع آوری اطلاعات درباره نیروهای اسرائیل،‌ انبار اسلحه و ساخت زیرساخت های لازم نظامی برای حمله به اسراییل اغاز کرد، با این حال هنوز دست به عملیات نزده و درحال نیرو گیری و آماده سازی بوده است.

بر اساس همین گزارش بنا بود این شبکه به عنوان جبهه دوم جنگ با اسرائیل با استفاده از تک تیراندازان و موشک های ضد تانک ایفای نقش کند.

اسرائیل می گوید فرماندهی این شبکه را "ابو حسین ساجد" برعهده دارد که به ادعای اسراییل پیشتر به دلیل حمله به نیروهای آمریکایی به زندان رفته است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در پیامی تلویزیونی به ایران و حزب الله هشدار داد: "امروز صبح اسرائیل یک شبکه ترور حزب الله را در بلندی های جولان کشف کرد. حزب الله یک شبکه تروریستی است. عامل ایران است. نقشه های ایران را پیاده می کند و این شبکه هم بخشی از تهاجم ایران علیه اسرائیل است. من برای حزب الله و ایران یک پیام روشن دارم. اسرائیل از کار شما با خبر است و می داند که چه می کنید. چیزی که ما امروز کشف کردیم تنها مشتی نمونه خروار است. بیشتر از اینها می دانیم. اسرائیل کماکان هرچه که ضروری است برای دفاع از خود انجام می دهیم. ما از همه ابزار علنی و غیر علنی خود استفاده می کنیم تا مانع تلاش ایران برای سوء استفاده از سوریه لبنان و غزه به عنوان خط مقدم حمله علیه اسرائیل شویم."

اتهامات مطرح شده توسط ارتش اسرائیل در حالی صورت گرفته که کارزاری دیپلماتیک نیز در واشنگتن و مسکو در جریان است تا تکلیف بلندی های جولان روشن شود.

بلندی های جولان منطقه ای در جنوب غرب سوریه است که در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسراییل درآمد و در سال ۱۹۸۱ اسرائیل این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد اما هیچ گاه از نظر بین المللی به رسمیت شناخته نشد.

روز دوشنبه لینزی گراهام سناتور پرنفوذ جمهوری خواه آمریکا در دیدار خود از بلندی های جولان وعده داد تلاش می کند تا دولت دونالد ترامپ تعلق بلندی های جولان به اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

این بلندی ها موقعیت استراتژیک مهمی را برای زیر نظر داشتن تحرکات در سوریه به اسرائیل می دهند. در عین حال حاصلخیزی و آبخیزی این منطقه بسیار مهم است و یک سوم آب مورد نیاز اسراییل را تامین می کند.

کاخ سفید واکنش رسمی به اظهارات لینزی گراهام سناتور نزدیک به رییس جمهوری نشان نداده است اما روز چهارشنبه عبارت سرزمین های اشغالی بلندی های جولان برای نخستین بار از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه این کشور حذف شد و صرفا از بلندی های جولان نام به میان آمد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.