تصویب قطعنامه سنا برای پایان کمک نظامی به ائتلاف عربستان
سنای آمریکا که در کنترل جمهوری خواهان است طرحی را تصویب کرده که خواستار پایان حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن می شود.

این طرح فراجناحی با ۵۴ رای موافق و ۴۶ رای مخالف تصویب شد و دست ردی به سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در حمایت از عربستان سعودی و رهبران آن علیرغم تنش های اخیر است.

آقای ترامپ قبلا قول داده چنین قطعنامه ای را در صورت تصویب در کنگره وتو کند.

جنگ یمن که در سال ۲۰۱۵ شروع شد هزاران کشته به جا گذاشته و باعث کمبود شدید آذوقه و گرسنگی گسترده مردم این کشور شده است.

عربستان سعودی از سلاح های خریداری شده از آمریکا در این جنگ استفاده می کند. به علاوه ارتش آمریکا به حملات هواپیماهای بدون سرنشین ائتلاف در یمن پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی می دهد.

قطعنامه سنا که تلاشی بی سابقه برای مهار اختیارات رئیس جمهوری است خواستار پایان مشارکت آمریکا در این مناقشه نظامی ظرف ۳۰ روز می شود.

یمن
پشتیبانی لجستیکی از حملات با هواپیماهای بدون سرنشین یکی از کمک های آمریکا به عربستان است

چرا سناتورها از ترامپ ناراضی اند؟

از زمان قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر، بسیاری از قانونگذاران آمریکایی با اشاره به شمار قربانیان غیرنظامی در مناقشه یمن خواستار پایان کمک نظامی آمریکا به ائتلاف تحت رهبری ریاض بوده اند.

سنای آمریکا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را آمر قتل جمال خاشقجی که شهروند عربستان اما ساکن آمریکا بود می داند و از واکنش ترامپ به این قتل ناخرسند است.

آقای ترامپ عربستان سعودی را یکی از متحدان کلیدی آمریکا توصیف کرده و در برابر درخواست ها برای اعمال تحریم هایی بر رهبران این کشور مقاومت کرده است.

قطعنامه روز چهارشنبه اکنون به مجلس نمایندگان که تحت کنترل دمکرات هاست خواهد رفت، جایی که انتظار تصویب آن می رود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.