تقابل ارگ و عطا محمد نور؛ صدای تیراندازی شدید در مزارشریف شنیده شده است
در پی مخالفت عطامحمد نور، والی پیشین بلخ با تقرری (معرفی) فرمانده جدید این ولایت در شمال افغانستان، آقای نور با انتشار اعلامیه‌ای به مردم شهر مزارشریف، مرکز این ولایت هشدار داد که امروز در خانه‌های خود بمانند و بدین ترتیب شهر چهره نظامی به خود گرفته است.

حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در مزارشریف، می‌گوید در اطراف منطقه فرماندهی امنیت این ولایت صدای شلیک‌های اسلحه سبک و سنگین شنیده می‌شود.

گفته شده است از شب گذشته افراد شبه‌نظامی در اطراف شهر دیده شده‌اند‌.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به‌ بی‌بی‌سی گفت "افراد مسلح غیرمسئول" به نیروهای امنیتی شلیک کردند و در نتیجه ۲۵ نفر از این افراد دستگیر شده‌اند.

او می‌گوید در حال حاضر ساحه در کنترل نیروهای امنیتی است. آقای رحیمی زخمی شدن یک سرباز نیروهای امنیتی را تایید کرد.

آقای رحیمی اضافه کرد که فرمانده جدید بلخ "به زودترین فرصت ]رسما [ معرفی خواهد شد".

در همین حال دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) از تنش‌ها در مزاشریف ابراز نگرانی کرده و از همه جوانب خواسته‌ به این تنش‌ها پایان دهند.

یوناما نوشته است که مصونیت و امنیت شهروندان این شهر باید در اولویت باشد و راهی مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات پیدا شود.

مزارشریف
صدای شلیک‌های سنگین در مزارشریف شنیده شده است

آقای نور در اعلامیه دیگری که در صفحه فیسبوکش منتشر کرده است، وضعیت پیش آمده در مزارشریف را "توطئه" ریاست جمهوری افغانستان خوانده است و اضافه کرده:"حالا که بالای مردم ما حمله صورت گرفته، برای دفاع از مال و جان شهروندان مان آماده هر گونه دفاع و فداکاری هستیم."

عبدالرقیب مبارز، فرمانده پلیس جدید ولایت بلخ شب گذشته به میدان هوایی/فرودگاه مزار شریف رسید اما گفته شده که از ورود او به شهر جلوگیری شد.

کسانی که برای استقبال از او به میدان هوایی رفته بودند، به بی‌بی‌سی گفتند سرانجام قطعه خاص (واحد ویژه) آقای مبارز را به پایگاه خود در نزدیکی میدان هوایی بردند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس بلخ در مزارشریف گفت فرمانده پلیس جدید با هیاتی از وزارت امور داخله/کشور در قطعه خاص هستند و امروز در مورد معرفی او تصمیم گرفته خواهد شد.

 او ادعاهای ممانعت از ورود آقای مبارز به داخل شهر را تکذیب کرد.

در همین حال خوشحال سادات، معاون وزارت داخله افغانستان گفته است که به خاطر بدتر شدن اوضاع امنیتی در بلخ رئیس‌جمهور غنی آقای مبارز را به عنوان فرمانده جدید بلخ معرفی کرده است اما فرمانده پیشین این ولایت نخواسته است پست خود را ترک کند.

او تاکید کرده که امنیت شهر در دست آنهاست و فرمان رئیس جمهوری بدون تاخیر عملی خواهد شد.

آقای سادات گفته نیروهای حمایتی نیز از کابل به بلخ فرستاده خواهند شد.

مزار
بیشتر بخش‌های شهر امروز تعطیل شده است

ماجرا از کجا شروع شد
عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در شمال افغانستان، شب گذشته در صفحه رسمی فیسبوکش پیامی نوشت و از شهروندان مزار خواست برای حفظ امنیت‌شان امروز به محل کارشان نروند و دکان‌های‌شان را باز نکنند زیرا، به گفته او، " ارگ [دفتر ریاست جمهوری] توطئه‌هایی برای بر هم زدن امنیت و آرامش مردم روی دست گرفته است."

آقای نور گفته که ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آنها صورت گرفته بود، تخطی می‌کند و "برنامه‌های شومی در قبال مردم روی دست دارد."

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ریاست جمهوری افغانستان فرمانده پلیس ولایت بلخ را تغییر داد.

همچنین گفته شده است آقای نور با معرفی شدن افراد جدید در چند پست دولتی دیگر در این ولایت مخالفت کرده است.

وزارت داخله با نشر اعلامیه‌ای گفته "تغییر و تبدیل در حکومت و به خصوص در چارچوب نیروهای امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی یک اصل است و تقرر فرمانده پلیس جدید ربطی به مسایل سیاسی ندارد."

آقای مبارز به جای محمد اکرم سامع، فرمانده پیشین بلخ تعیین شده است. آقای سامع، که از نزدیکان عطامحمد نور است، به دنبال جنجال‌ها میان ارگ و آقای نوربر اساس توافق طرفین به این پست گماشته شد.

عطا
پست فیسبوکی عطا محمد نور

چهره نظامی شهر
خبرنگار بی‌بی‌سی در بلخ می‌گوید که حضور سنگین نظامیان با تانک‌های‌شان در مسیر میدان هوایی مزار الی فرماندهی پلیس بلخ دیده می‌شود و نظامیان قطعه خاص در مقابل فرماندهی پلیس مستقر شدند.

به گفته وی، رفت و آمد در شهر جریان دارد اما دکان‌ها در بخش‌هایی از شهر بسته است.

دانشگاه‌های شهر امروز تعطیل‌اند اما خیابان‌های شهر به روی رفت وآمد خودروها بسته نیست.

حمیدالله یکی از دکانداران شهر می‌گوید: "ما غریبکار مردم هستیم و هیچ خوش نیستیم که کار و بار ما تعطیل شود. از دولت می‌خواهیم مشکل ما را حل کند."

جنجال‌های ارگ و عطامحمد نور
دفتر ریاست جمهوری افغانستان در ۲۷ قوس/آذر سال گذشته اعلام کرد که رئیس جمهوری استعفای عطامحمد نور را پذیرفته و به جایش فرد دیگری والی بلخ شده است.

پس از آن روابط ریاست جمهوری و آقای نور تیره شد. آقای نور اعلام کرد که استعفای او مشروط بوده و آن را با این شرایط قبول ندارد.

او که همچنان خود را "والی بلخ" می‌دانست، عملا به کارش در این سمت ادامه داد و اظهارات تندی علیه رهبران حکومت وحدت ملی به ویژه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان داشت.

نور
آقای نور برای کنار رفتن از پست والی بلخ، سه ماه با آقای غنی در تنش بود

سرانجام پس از سه ماه تنش، آقای غنی و آقای نور به توافق‌هایی از جمله تعیین دو وزیر، تشکیل شورای عالی مشورتی، تعیین یک سمت دیپلماتیک و چند مقام حکومتی در بلخ دست یافتند.

حالا با تغییر و تبدیلی‌هایی که در ولایت بلخ صورت گرفته، آقای نور از نقض این توافقات توسط حکومت سخن گفته و آن را قابل قبول نمی‌داند.

آقای نور حدود پانزده سال والی بلخ بود. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور خوانده می‌شود.

کابل
پست فیسبوکی معاون سخنگوی رییس جمهور

ارگ ریاست جمهوری تاکنون به وضعیت فعلی مزار شریف واکنشی نشان نداده است.

اما به دنبال هشدار شب گذشته آقای نور، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود به کنایه نوشت: "این ولایت مال شخصی خودم است، کسی دیگر حق دعوا ندارد!!!"

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.