انتقاد شدید پارلمان اروپا از وضعیت حقوق بشر در ایران
اعضای پارلمان اروپا امروز (پنجشنبه پنج‌شنبه ۲۳ اسفند، ۱۴ مارس) در استراسبورگ فرانسه، قطعنامه ای را تصویب کردند که در آن با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران از مقامات این کشور خواستند تا درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور پاسخگو باشند و فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنند.

در این قطعنامه همچنین از مقام های بلندپایه اروپایی خواسته شده که در مقابل نقض حقوق بشر ایران ساکت نباشند و از ابزارهای دیپلماتیک برای دفاع از مدافعان حقوق بشر استفاده کنند.

آزادی سایر فعالان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی و روزنامه نگاران و پایان فشار و تعقیب قضایی خبرنگاران و خانواده‌هایشان از جمله کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و همکاری با گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران از جمله دیگر خواسته‌های اعضای پارلمان اروپاست.

در این قطعنامه تاکید شده که مقامات ایران باید در همه شرایط اطمینان حاصل کنند که فعالان حقوق بشر، وکلا و روزنامه‌نگاران بدون تهدید، ارعاب و مانع تراشی میتوانند به وظیفه خود عمل کنند.

اعضای پارلمان اروپا در بند دوم قطعنامه خود خواستار آزادی بی قید و شرط نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران شده و از صدور حکم سنگین برای او انتقاد کردند.

خانم ستوده برنده جایزه سال ۲۰۱۲ ساخاروف پارلمان اروپاست و به تازگی حکم زندان تازه ای برای او صادر شده است.

خانم ستوده عضو کانون مدافعان حقوق بشر است که دیگر اعضای آن چون نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده نیز با برخوردهای سنگین قضایی روبرو بوده اند. او یکی از هفت وکیل حقوق بشری است که سال پیش بازداشت شدند.

در این قطعنامه ۱۶ بندی بر ضرورت تامین امنیت و سلامت زندانیان و دسترسی آنها به امکانات پزشکی و درمانی مناسب تاکید شده است.

پارلمان اروپا از اصلاح قانون مجازات محکومان مواد مخدر در ایران استقبال کرده اما از این کشور خواسته تا به سوی لغو کامل اعدام گام بردارد.

اعضای پارلمان اروپا همچنین خواهان انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان و ادعاهای مطرح شده درباره شکنجه فعالان مدنی و محروم کردن زندانیان سیاسی از خدمات درمانی شدند.

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست ایرانی کانادایی یک سال پیش هنگامی که در بازداشت بود، درگذشت. مقامات ایران گفتند که او خودکشی کرده است اما خانواده آقای سید امامی احتمال خودکشی او را رد کرده و با غیرقانونی خواندن بازداشت او خواهان روشن شدن حقیقت هستند.

آنا گومس، نماینده پارلمان اروپا در این‌باره گفت: "مرگ کاووس سید امامی ، فعال محیط زیست در زندان ، وحشتناک است ، وحشتناک. همینطور حکم زندان برای نسرین ستوده. و بسیاری دیگر در ایران. ما نمی توانیم این را تحمل کنیم. حکم نسرین ستوده بیش از هر چیز توهین به تمدن ایران است. ما این را تحمل نمی کنیم و فدریکا موگرینی باید صدایش را بلند کند "

از مقامات ایران همچنین خواسته شده که به بازداشت، محاکمه و آزار روزنامه نگاران، فعالان رسانه‌های اینترنتی و خانواده های آنها و همچنین سانسور اینترنت پایان دهند و شرایطی را فراهم کنند که اصل آزادی بیان بتواند در این کشور اجرا شود.

در قطعنامه پارلمان اروپا با اشاره به مشکلات و فشارها بر روزنامه نگاران، از جمله کارکنان بی‌بی‌سی فارسی آمده است: "دولت ایران با توسل به شیوه های گوناگون از جمله تحقیقات کیفری، مسدود کردن اموال، بازداشت خودسرانه، حبس، تجسس، ارعاب و همچنین پراکندن شایعات مجعول، کینه توزانه، و افتراآمیز به گونه‌ای پیگیر روزنامه نگاران از جمله کارکنان بخش فارسی بی بی سی را هدف قرار داده، و در حال حاضر دست‌کم هشت روزنامه نگار در ایران زندانی هستند."

جودی کرتون، یک نماینده دیگر پارلمان اروپا در جلسه امروز بررسی این قطعنامه گفت: "مقام های ایران به گونه ای سیستماتیک ، کارکنان بی بی سی فارسی را هدف گرفته اند. همینطور کارکنان دیگر رسانه های اروپایی را. خانواده های آنها در ایران هم از این حمله‌ها در امان نبوده اند. در سال ۲۰۱۷ ، مقام های ایران صد و پنجاه و دو نفر از کارکنان بی بی سی فارسی را ناعادلانه ممنوع المعامله کردند. خانواده هایشان شاهد آزار ، بازداشت و ممنوع‌الخروجی بوده اند. همینطور می خواهم توجه تان را به تهمت های جنسی جلب کنم که به ویژه کارکنان زن بی بی سی را هدف گرفته اند. من از اتحادیه اروپا می خواهم که در مقابل این حملات به زنان و روزنامه نگاران اروپایی سکوت نکند. "

در قطعنامه پارلمان اروپا همچنین از مقامات ایران خواسته شده که با جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران همکاری کنند و از جمله به او اجازه سفر به ایران را بدهند.

پارلمان اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و موسسات اروپایی خواست که مساله بازداشت مدافعان حقوق بشر در ایران را با همتایان ایرانی خود و در نشست آتی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو هم این مساله را مطرح کنند.

مساله شکنجه فعالان مدنی زندانی در ایرانی از دیگر موارد نگرانی اعضای پارلمان اروپا بوده است که دراین قطعنامه خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره آن شده‌اند.

اعضای پارلمان اروپا همچنین از کشورهای دارای حضور دیپلماتیک در تهران می‌خواهد که با استفاده تمامی سازوکارهای پیش بینی شده در مقررات اتحادیه اروپا در زمینه دفاع از حقوق بشر، از جمله انتشار بیانیه‌های رسمی، ارسال یادداشت دیپلماتیک، زیر نظر داشتن روند محاکمات و بازدید از زندان‌ها از این اشخاص حمایت و حفاظت به عمل آورند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.