نخستین واکنش رسمی چین درباره اردوگاه "بازآموزی" مسلمانان
سیاست رسمی چین درباره وضعیت مسلمانان این کشور و اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی آنان بر سه رکن استوار بود: ساکت کردن، بی اهمیت جلوه دادن و نشر دروغ. اکنون برای نخستین بار حزب کمونیست چین درباره وضعیت مسلمانان موضع گرفته است.

موضوع بر سر ایجاد اردوگاه‌های "بازآموزی سیاسی" در منطقه خودمختار شین‌جیانگ است. اردوگاه‌هایی که گفته می‌شود دولت چین برای بیگانه‌ساختن مسلمانان و از جمله مسلمانان ایغور از هویت فرهنگی خود برپا کرده است.

سیاست رسمی دولت چین تا این لحظه بر سکوت و پرده‌کشی بر نحوه رفتار مسئولان دولتی با مسلمانان استوار بود. سیاستی که با نشر اکاذیب بر آن بود تا از قبح این سیاست بکاهد. اکنون برای نخستین بار دولت چین و حزب کمونیست این کشور درباره این اتهامات ابراز نظر کرده‌اند.

سایت خبری "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز پنجشنبه ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) گزارشی از آکسل دورلوف، خبرنگار این فرستنده در استودیوی پکن منتشر کرده است.

اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی

بر اساس این خبر، یک خبرنگار بریتانیایی در کنگره خلق چین امکان آن را یافته است که با عزیمت از اظهارات اخیر دولت ترکیه، خواستار اظهار نظر مسئولان دولت چین درباره وضعیت زندگی مسلمانان در شین‌جیانگ شود. دولت ترکیه در اظهارات خود از برپایی اردوگاه‌های "بازآموزی سیاسی" مسلمانان در شین‌جیانگ سخن گفته بود.

این خبرنگار بریتانیایی از "شهرت ذاکر"، دومین مسئول بلندپایه منطقه شین‌جیانگ درباره این اردوگاه‌ها پرسیده بود و گفته بود که آیا همه آنچه درباره بدرفتاری مسئولان با مسلمانان در این منطقه گفته می‌شود، دروغ است؟

ذاکر در پاسخ گفته بود که اردوگاهی وجود ندارد و این‌ها مراکز آموزش حرفه‌ای هستند و به این ترتیب، گزارش رسانه‌های خارجی و از جمله اظهارات دولت ترکیه را تکذیب کرده بود.

"تاگس‌شاو" در گزارش خود به اظهارات قربانیان، خبرنگاران، کارشناسان، دولت‌های غربی، سازمان‌های مدافع حقو بشر و همچنین نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد در رابطه با بدرفتاری مسئولان دولت چین با مسلمانان ایغور اشاره کرده است.

گشت پلیس در شین‌جیانگ
گشت پلیس در شین‌جیانگ

در این گزارش آمده است که حدود یک و نیم میلیون نفر از مسلمانان در منطقه شمال غربی چین در اردوگاه‌های بازآموزی سیاسی به سر می‌برند. بیشترین بخش این افراد را مسلمانان ایغور تشکیل می‌دهند. نیمی از ساکنان شین‌جیانگ را مسلمانان ایغور با ده میلیون نفر جمعیت تشکیل می‌دهند.

تحمیل پذیرش شهروندی چین

گفته می‌شود که به‌رغم ادعاهای مسئولان دولت چین وظیفه این اردوگاه‌ها تعلیم و تربیت حرفه‌ای شهروندان شین‌جیانگ نیست، بلکه در این اردوگاه‌ها مسلمانان را وادار می‌کنند خود را چینی بدانند.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که پایبندی مسلمانان ساکن این اردوگاه‌ها به هویت دینی و فرهنگی خود، بدرفتاری مسئولان را در پی دارد.

نهادهای حقوق بشر به علت فقدان شفافیت نسبت به وضعیت مسلمانان منطقه شین‌جیانگ ابراز نگرانی کرده‌اند. دولت چین مدعی است که این مراکز برای بازآموزی نیروهای رادیکال اسلام‌گرا برپا شده است.

شهرت ذاکر در پاسخ به خبرنگار بریتانیایی مدعی شده است که افرادی که در این مراکز آموزشی به‌سر می‌برند، خواندن و نوشتن می‌آموزند و زبان چینی فرامی‌گیرند.

چند روز پیش، سام بران‌بک، نماینده آمریکا در امور آزادی ادیان خواستار دیدار از شین‌جیانگ شده بود. او همچنین از دولت چین خواسته بود، همه مسلمانانی که در این منطقه در زندان به‌سر می‌برند را آزاد کند.

افزون بر آن، در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا نیز نسبت به بدرفتاری مسئولان دولت چین با مسلمانان ایغور در آن کشور انتقاد شده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.