انتخابات آمریکا: بتو آورک از تگزاس مقابل ترامپ می‌ایستد
بتو آورک، نماینده سابق مجلس تگزاس که نوامبر گذشته تا مرز شکست تد کروز در رقابت‌های مجلس سنا پیش رفت رسما برای حضور در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات اعلام آمادگی کرده است.

او یکی از چهره‌های نوظهور حزب دموکرات در ایالت تگزاس است که بسیاری شانس فراوانی برای او قائل شده‌اند.

آقای آورک در سخنرانی اعلام نامزدی خود گفته هر کدام از ۱۵ نامزد دموکرات که تاکنون اعلام آمادگی کردند "از دونالد ترامپ بهترند".

بتو آورک که ۴۶ سال دارد نوامبر گذشته و در جریان انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در ایالت تگزاس که پایگاه قوی و تاریخی جمهوری‌خواهان است برابر سناتور با سابقه تد کروز برای ورود به مجلس سنا رقابت کرد و با وجود شکست توانست در جذب آرا و یکپارچه کردن دموکرات‌های تگزاس بسیار موفق عمل کند.

عملکرد او به عنوان یک نامزد دموکرات در تگزاس طی چند دهه اخیر بی‌سابقه ارزیابی شد و به همین علت هم بسیاری او را چهره مناسبی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خواندند.

برخی حتی او را یک "اوبامای جدید" معرفی کردند. به همین علت هم ورود او به کارزارهای مقدماتی انتخابات سال آینده تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی بود.

Facewall promo

ترامپ آورک را جدی گرفته است؟
امیر پیام، بی‌بی‌سی

دونالد ترامپ که در چند هفته گذشته همه نامزدهای دموکراتی که وارد کارزار شده‌اند را با طعنه و تمسخر در حد و قواره خود ارزیابی نکرده، امروز به اعلام نامزدی بتو آورک سریع واکنش نشان داد؛ واکنشی که می‌تواند از نگرانی او از شهرت پرشتاب این دموکرات ۴۶ ساله اهل تگزاس حکایت داشته باشد.

آقای ترامپ تنها ساعتی بعد از این که بتو آورک رسما اعلام کرد قصد حضور در رقابت‌های ریاست‌جمهوری سال آینده را دارد در پاسخ به خبرنگاری که نظرش را پرسید گفت: "دیدمش. (هنگام حرف زدن) دستهایش را خیلی تکان می‌دهد. به خودم گفتم این دیوانه است یا این که همین‌طوری حرف می‌زند."

اگر چه در نگاه اول ممکن است این نظر دونالد ترامپ همسو با روحیه تمسخرجوی او در برابر رقبایش تعبیر شود اما همزمان حاوی یک نکته مهم است. این که آقای ترامپ که بسیاری سلبریتی تلویزیونی بودن او را رمز موفقیتش در جلب آرا و توجه مردم آمریکا می‌دانند به بتو آورک از منظر توانایی سخن‌وری و زبان بدن توجه کرده است.

یعنی دقیقا همان خصوصیتی که خود را در آن استاد می‌بیند و ممکن است توانایی رقبایش را هم تنها از همین منظر جدی بگیرد.

بتو آورک، ۴۶ ساله، خیلی زود شما را به یاد باراک اوباما می‌اندازد. او با اعتماد بنفس و انرژی فراوان سخن می‌گوید و تا این لحظه توانسته از وارد شدن به نزاع کلامی و طعنه‌آمیز با دونالد ترامپ پرهیز کند.

او حتی هنگامی که سال گذشته در تگزاس و فقط برای کسب کرسی سناتوری این ایالت سخن می‌گفت اکثر دیدگاهایش جنبه ملی و بین‌المللی داشت و همین خصیصه باعث شد بسیاری شکست او در تگزاس را ناشی از پایگاه محکم جمهوری‌خواهان در این ایالت ارزیابی کنند و بگویند اگر بتو آورک در سطح ملی وارد رقابت شود پتانسیل اوج گرفتن پرشتاب و تبدیل شدن به رقیب هم قد و قواره دونالد ترامپ را دارد.

با وجود این، بتو آورک هنوز محک جدی در صحنه ملی نخورده و طرح و برنامه‌ای هم برای فردای آمریکا ارایه نکرده است. باید دید آیا او در مقابل فشار بی‌توقف رسانه‌ها و ماراتن کارزارهای انتخاباتی می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد.

بتو آورک پانزدهمین دموکرات شناخته شده‌ای است که تاکنون برای نامزدی حزبش رسما وارد کارزار شده است.

او باید در جریان انتخابات‌های ایالتی بر رقبایی چون سناتور برنی سندرز، الیزابت وارن، کمیلا هریس، کوری بوکر، امی کلوباچر و حتی به احتمال زیاد جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما پیروز شود تا با به عنوان نامزد اصلی حزب دموکرات برای دونالد ترامپی قرار گیرد که تا این لحظه رقیب جدی برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه نداشته و از محبوبیت ۹۰ درصدی در میان حامیان این حزب برخوردار است.

با وجود این، از آنجا که دور نخست ریاست‌جمهوری آقای ترامپ همراه با رویدادهای نادر فراوانی بوده انتظار می‌رود با نزدیک شدن به فصل تابستان و جدی‌تر شدن رقابت‌های درون حزبی، آقای ترامپ با چالش در میان هم حزبی‌های خود هم روبرو شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.