وزیر امنیت ملی ترامپ ناگزیر به کناره‌گیری شد
جابه‌جایی در دولت ترامپ همچنان ادامه دارد. این بار قرعه به نام کریستین نیلسن، وزیر امنیت ملی افتاد. گفته می‌شود که ترامپ و نیلسن بر سر سیاست مهاجرتی اتفاق نظر نداشتند. ترامپ خواستار اجرای سیاست مهاجرتی قاطع‌تری است.

دونالد ترامپ، روز یکشنبه ۱۸ فروردین (هفتم آوریل) با انتشار یک پست توییتری خبر از جابه‌جایی جدید در کادر پرسنلی دولت خود داد. به‌این ترتیب، کریستین نیلسن، وزیر امنیت ملی دولت آمریکا نیز از کار خود کناره‌گیری کرده است.

وظیفه وزارت امنیت ملی را از این پس به طور موقت کوین مک‌الینان برعهده خواهد گرفت.

مک‌الینان سرپرستی اداره مرزی و گمرکی آمریکا را برعهده داشت. علت کناره‌گیری کریستین نیلسن، اختلاف نظر با دونالد ترامپ بر سر سیاست مهاجرتی اعلام شده است.

مواضع دموکرات‌ها

کریستین نیلسن که ۴۶ سال سن دارد، یکی از چهره‌های کلیدی در پیشبرد سیاست مهاجرتی ترامپ بوده است. سیاست‌های او در زمینه جدا کردن کودکان از والدین مهاجر در مناطق مرزی، ناخرسندی نمایندگان دموکرات را در پی داشت. سیاست‌های تند کریستین نیلسن باعث آن شده بود که نمایندگان دموکرات بارها خواستار کناره‌گیری او شوند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۹ فروردین (هشتم آوریل) با انتشار گزارشی از واشنگتن درباره کناره‌گیری نیلسن، به مواضع نمایندگان دموکرات اشاره کرده است.

دموکرات‌ها نگران آن هستند که این جابه‌جایی در وزارت امنیت آمریکا، منجر به تشدید سیاست‌های مهاجرتی ترامپ گردد. چاک شومر، رهبر فراکسیون دموکرات‌ها در سنای آمریکا درباره جابه‌جایی در وزارت امنیت ملی از جمله چنین گفته است:

«هرگاه رادیکال‌ترین مواضع از نظر دولت ترامپ به اندازه کافی رادیکال نباشد، آنگاه باید گفت که دولت همه پیوندهای خود را با جامعه آمریکا از دست داده است.»

ترامپ افزایش شمار کسانی که از طریق مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند را دلیلی بر ناپیگیر بودن سیاست‌های کریستین نیلسن دانسته و همین موضوع باعث کناره‌گیری وزیر امنیت ملی آمریکا شده است.

ادامه جابه‌جایی‌ها در دولت

خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی درباره کناره‌گیری کرستین نیلسن، به جابه‌جایی‌های گسترده در کادر پرسنلی دولت ترامپ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، از نخستین روزهای شروع زمامداری ترامپ تا روز هفتم آوریل سال جاری که مصادف با کناره‌گیری وزیر امنیت ملی بود، کاخ سفید و دولت ترامپ شاهد جابه‌جایی‌های گسترده‌ای بوده است.

نخستین جابه‌جایی روز ۳۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. سالی ییتس، دادستان کل آمریکا توسط ترامپ برکنار شد. پس از آن نوبت به مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ رسید. در ماه مه سال ۲۰۱۷، ترامپ جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی را برکنار کرد.

این روند بدون وقفه تا کناره‌گیری جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا ادامه یافت. کناره‌گیری کرستین نیلسون آخرین نمونه آن است.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.